Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли шанс преболедувалите Covid-19 в чужбина да получат сертификат

Снимка: Ани Петрова

Имат ли шанс българите, преболедували Covid-19 в чужбина, да се сдобият със сертификат и как се прилага цифровият Covid сертификат в членките на ЕС? Това се оказва изключително сериозен проблем не само в България, но и във високотехнологични държави като Кралство Нидерландия, например. Конкретният случай е от Благоевград. 

Близо месец преподавателят от Югозападния университет проф. Николай Цветков се лутал между здравните институции в България и в Нидерландия в усилията си да получи европейски цифров Covid сертификат. Заразил се с вируса дни след като започнал практическите семинари със студенти в Нидерландия. След карантината дошло време да получи документ, че е преболедувал - европейския цифров сертификат. И не би трябвало да има проблем, защото в европейския регламент, който е в сила от юли тази година, е записано: 

"Цифровите Covid сертификати на гражданите на ЕС и пребиваващите в Съюза вече ще могат да бъдат издавани и проверявани в целия ЕС. Цифровият Covid сертификат на ЕС е цифрово доказателство, че дадено лице е ваксинирано или е преболедувало Covid-19, или има отрицателен резултат от PCR тест. Сертификатът се издава на хартия или цифров формат с QR код на езика на съответната държава и на английски език и е валиден в целия ЕС. Сертификатите за преболедуване се издават от държавата от ЕС, в която се намира преболедувалото лице". 

Но нито нидерландските власти, нито българските са гарантирали това право на проф. Цветков. Нещо повече: "Получих имейл, на който пишеше, че съм бил позитивен, че съм изкарал коректно карантината. С този имейл отидох в РЗИ - Благоевград, но не можаха да ми дадат отговор как да получа сертификат". 

В официален имейл "Хоризонт" поиска отговор от Министерството на здравеопазването. Отговорът: 

"За "зелен сертификат" се признават и посочените в Заповед №РД-01-890/ 03.11.2021 аналогични документи за ваксинация, за изследване и за преболедуване (доказано с PCR или с антигенен тест) за лица, ваксинирани, преболедували или изследвани извън страната. Аналогичен на Цифровия COVID сертификат на ЕС за преболедуване документ е документ за преболедуване, доказано с PCR изследване или с бърз антигенен тест, издаден от компетентен орган в друга държава и удостоверяващ, че лицето е преболедувало Covid-19. Документът трябва да съдържа имената на лицето, дата на раждане, дата на първия положителен резултат от PCR изследване или от бърз антигенен тест и положителен резултат (Positive), данни за лечебното заведение, извършило изследването (наименование, адрес или други данни за контакт) или за органа, издаващ  документа и държавата, в която е направено изследването. За целите на тази заповед аналогичният документ може да се използва от 11-ия до 365-ия ден от датата на първия положителен резултат от проведено PCR изследване или бърз антигенен тест". 

Проф. Цветков направил превод на положителния PCR тест от нидерландското РЗИ и със заповедта на министъра той се надява да получи "зелен сертификат". 

Дали ако проф. Цветков реши да посети, например, македонските си или гръцките си студенти, ще успее да убеди граничните здравни власти, че тези документи са неговият европейски Covid сертификат. Едва ли. Още повече че в българската информационна система той изобщо не фигурира като преболедувал вируса европейски гражданин. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръговото кръстовище на Новия център в Смолян е облагородено

Преобразиха кръговото кръстовище на Новия център в Смолян. За направата му е използван символът на Канатицата, съобщи ландшафтният архитект Лора Гидимаркова, която участва в реализирането на проекта.  Това е един от най-универсалните древни символи, въплътил в себе си енергията за безкрайност и вечен живот.  Думата “Канатица” може да се..

публикувано на 18.04.25 в 16:15
Отец Васил Манасиев

Свещеник-рокер обслужвал доскоро 56 села в Кюстендилско

Известният не само в Кюстендилско свещеник и изявен рокер Васил Манасиев доскоро, до пенсионирането си, обслужвал 56 села - основно в района на Трекляно, граничните села и Драговищица. Вече на 69 години се ограничил вече до 4-5 села, в които по канона служи преди и по време на Великденските празници и Възкресението. Отец Васил..

публикувано на 18.04.25 в 16:12

За престой в болница ще плащаме по лев на ден, вместо досегашните 5,80 лв.

Намалява се таксата за престой в болница до десет дни.  Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.

публикувано на 18.04.25 в 15:57

74 са жертвите на американските удари по Йемен в четвъртък, над 170 са били ранени

При американските удари по петролно пристанище в Йемен в четвъртък са загинали 74 души, а над 170 са били ранени, съобщиха бунтовниците хути. Това е най-смъртоносната атака на Съединените щати, откакто започнаха атаките си срещу подкрепяните от Иран бунтовници. Вашингтон обеща да не спира мащабните удари, започнали миналия месец в рамките на..

публикувано на 18.04.25 в 15:43

Според поколението Z образованието не отговаря на ключови практически умения

Повече от 90% от анкетирани представители на Поколението Z, родено между 1997-ма и 2012 година, смятат че образованието не отговаря на ключови практически умения, които се изискват в работата, и в живота. Изводът е част от доклада "Gen Z Революция в бизнеса" на организацията ЛИДЕР АКАДЕМИЯ, на базата на двугодишно изследване, обхванало 1200 младежи..

публикувано на 18.04.25 в 15:32

Как се възстановяват селата Воден и Крайново след опустошителните пожари?

След опустошителните пожари миналото лято възстановяването на боляровските села Воден и Крайново продължава възстановяването. Все още 13 домакинства живеят във фургони и очакват да влязат в новите си домове. Докъде е стигнало тяхното изграждане и какви са настроенията сред местните? Минка Бойкова и Калина Ковачева, загубили домовете си при..

публикувано на 18.04.25 в 15:29
Майката на 15-годишната Даная - Ани Стоянова, на протест пред

Ани Стоянова: Проблемът в детското ни здравеопазване е липсата на мултидисциплинарност

Сега пак имаше промени – смениха директора на държавното дружество за изграждането на Национална детска болница. Смятам, че има саботаж и то огромен. И не знам как ще прозвучи, но за мен идва от самите лекари. Някак си идеята за тази детска болница не им харесва, не знам защо? Може би чувството, че ще загубят своята автономност, не знам..

публикувано на 18.04.25 в 15:27