Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Бъчваров: Ръст на приходи от данъци в НАП от имоти под наем

Борис Павлов: Собствениците се преориентираха от краткосрочно към дългосрочно отдаване под наем

Снимка: Pexels

Данъчните са събрали 4 млн. лв. от имоти, давани под наем чрез платформата Airbnb. Имотите се предоставят за ползване от туристи чрез платформата за краткосрочно настаняване.

"Целта на НАП не е да глобява и да отчита ръст от неспазването на правилата, а  да насърчи собствениците да декларират доброволно имотите си. 150 са проверените собственици и те доброволно са подали информация за доходите си през тази платформа за последните 3 до 5 години", коментира пред БНР говорителят на НАП Росен Бъчваров.

"Няма да изненадам никого, като съобщя, че през пандемията миналата година отчетохме рекорден спад към краткосрочното настаняване и към резервациите, но малко по-малко започна пазарът започна да се  възстановява", посочи пред "Хоризонт до обед" Борис Павлов, главен мениджър на фирма за управление на недвижими имоти.

По думите на Павлов тези собственици на апартаменти, които те отдават под наем, са се преориентирали и от краткосрочно, са започнали да се насочват към по-дългосрочно отдаване под наем и се отказват от участие през платформата.

"В момента по този начин под наем се отдават около 1800 обекта, като за София през октомври 2019 г. имаше рекордните такива 3300 обекта. За страната тогава бяха общо 10 000 обекта. Сега са намалели наполовина. Но постепенно пазарът се възстановява и собствениците все още могат да получават едни добри доходи", каза още пред БНР Борис Павлов.

По думите му все пак остават и достатъчно имоти, отдавани през платформата, това дава стабилност на това търсене.

"Това търсене в условията на пандемията се засилва, като хората го предпочитат пред хотел. Почистването на тези апратаменти е на много добро ниво с оглед на пандемията. Чрез една нова технология, която внедрихме повърхностите се предпазват от това да се задържи какъвто и да е вирус или бактерия върху тях.

Вече имаме и нова регулаторна рамка на базата, на която регистрираме апратаментите, а те не се категоризират.

Физическите лица заплащат патентен данък и осигуровки и им е необходима регистрация по член 97А от Закона за данък добавена стойост, а пък юридическите лица заплащат 9 % ДДС", обясни още Павлов.


Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наводнение в историческа солна мина нанесе удар по туризма в румънско село

За сериозен удар по туризма разказват жителите на румънското село Прайд, след като в края на миналия месец историческата солна мина в района беше наводнена. Съобщава се за отлив на посетители и много отменени резервации в множеството къщи за гости. Нищо не е същото в трансилванското село Прайд, след като освен около 130-те миньори, които са..

публикувано на 06.06.25 в 20:11
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Приемането на еврото ще бъде много полезно за България

Антонина Дуриданова   напуска България преди повече от 50 години . Минава през тежки изпитания, за да изгради блестяща кариера в Съединените щати, след това се връща в родината, за да помогне в изграждането на нова данъчна система след края на комунизма. От емигрант до експерт: Историята на Антонина Дуриданова " Голямо вълнение..

публикувано на 06.06.25 в 11:22
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Поне 5 политически сили доведоха до влизането ни в еврозоната

"Имаше смислени хора в поне пет политически сили , които доведоха до успеха с влизането на България в парична употреба с евро , но трябва да тръгнем твърде отдалеч". Това каза пред БНР Арман Бабикян , пиар експерт и част от гражданското движение "Ние идваме": "Сред тях беше и Градската десница , беше и НДСВ, на моменти и БСП , разбира се и..

публикувано на 06.06.25 в 09:44
Мартин Атанасов

Сайтът "Черна писта" продължава да работи въпреки хакерските атаки

Шестцифрена сума за награда обяви собственикът на компанията , която доставя сървърите на сайта "Черна писта" . От пускането му преди седмица сайтът за опасните пътни отсечки в страната стана обект на многобройни атаки, блокиращи работата му. Димитър Димитров , собственик на хостинг компанията, предлага 100 000 лева за достоверна информация..

публикувано на 06.06.25 в 08:27

Нови обществени поръчки за сметосъбиране в София

Столичната община обявява обществена поръчка за извозването и почистването от боклук в седем зони в София на стойност над половин милиард лева .  СО сезира Административния съд и Сметната палата за забавените обществени поръчки за сметопочистването Целта е София да бъде по-чиста, да има по-висок контрол, по-високи санкции и инструменти,..

публикувано на 05.06.25 в 14:35
Георги Харизанов

Георги Харизанов: Бих се зарадвал на следващо правителство, в което няма социалисти

"Ако за еврозоната и за инфлационните критерии ПП-ДБ бяха провели същата битка , каквато беше за дерогацията на "Лукойл", отдавна щяхме да сме влезли , но хората си имаха други приоритети". Това коментира пред БНР  Георги Харизанов , политически анализатор: "Положителните конвергентни доклади за България донесоха добри новини за всички..

публикувано на 05.06.25 в 13:22

"Месиш ли?" - кампания, насърчаваща демократичната ангажираност сред младите хора

Студенти  от специалностите "Политически науки" и "Връзки с обществеността"  в  Нов български университет ще представят пред международно жури резултатите от инициативата "МЕД – Месенето е демокрация".  За период от 4 месеца те трябваше да създадат и изпълнят собствена инициатива, която ще засили гражданската активност сред младежките..

публикувано на 05.06.25 в 12:02