Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Изборната администрация работи по модел от 1991 г.

Стоил Цицелков
Снимка: Веселина Миланова

Все още парламентът не е отговорил на отвореното писмо на Обществения съвет на ЦИК към Народното събрание. В него се говори за „зле управляваното машинно гласуване от политизирана изборна администрация“.

Не е редно всеки, който дойде на власт, да си инсталира свои хора в нашата изборна администрация, и то на всички нива. Това е практика, която съществува в България от 1991 г., от едни съвсем други времена, и е нормално да еволюираме“, коментира пред БНР Стоил Цицелков, председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия.

„Не може да работим с Наказателен кодекс от 1960 и някоя година и с изборни правила, в своята философия залегнали в 1991 г. Изборна администрация, която се назначава според модел, който е бил адекватен вероятно за 1991 г. и е работил.“

Няма значение колко да са членовете на ЦИК, стига те да не представляват „един малък Министерски съвет или една малка форма на нашия парламент, защото те това представляват в момента с квотния принцип“, отбеляза Цицелков в предаването „Преди всички“. В момента по думите му този модел се спуска в изборната администрация „пирамидално“.

„Те са на квотен принцип, представляват партиите, които са ги изпратили и са единици тези, които могат да представляват себе си, да имат различно мнение от това на коалицията, партията или принципа, по който те са излъчени там. Това е реалността. Който и да бъде поставен в тази ситуация, това ще се репродуцира. Именно затова се говори за професионализация на изборната администрация. Най-малкото във всяка СИК поне един от членовете – председателят или секретарят, или и двамата, би следвало да отговорят на някакъв образователен минимум, да са преминали някакво задължително обучение и да носят и някаква отговорност. Нека да бъдат и по-добре платени“, посочи Стоил Цицелков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28