Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Христова: Индивидуалните качества са по-важни от груповите

Предизвикателства и успех. Такава 2021 година изпраща Таня Христова, образователен експерт Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе". 

Таня е сред петимата финалисти за престижната награда "Млад европеец на годината" заради кампанията ѝ "Заедно ще се справим, с грижа за най-малките", като успява да подкрепи 239 семейства от седем населени места и три социални услуги, благодарение на дарения. Има "Приз за вдъхновение" от Times Heros и номинация за Човек на година. 

"Тенденция е образованието сред ромите да се повишава. Но от началото на пандемията нещата започнаха да падат рязко надолу и положените усилия да задържим децата в училище претърпяха спад... Социалните дейности са най-голямата ми страст", сподели Таня в предаването "Хоризонт за вас". 

Таня е на 24 години, родена е в град Котел, където завършва средното си образование с профил "Природо-математически науки". През 2019 година се дипломира успешно в образователно-квалификационна степен бакалавър, специалност "Социален мениджмънт" в Технически университет – Варна. В момента продължава образованието си в ОКС "Магистър" – специалност "Криминалистика". Таня се занимава активно с доброволчество от 14 години. През последните години работи като психолог в училище и същевременно осъществява различни социални проекти. 

"Никога не съм прикривала етническата си принадлежност, никога не съм била дискриминирана. Винаги споменавам, че съм ромка, за да могат хората да си изградят представа, че човек е такъв заради което е, а не заради общността, към която принадлежи. Индивидуалните качества са по-важни от груповите... Основен проблем на ромската общност е, че е капсулирана, недоверчива към хора отвън. Когато хората от общността работят за нея, общността започва да се отваря". 

Интервюто с Таня Христова можете да чуете в звуковия файл. 

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28