Стигна се дотам, че стопанинът на хижа „Иван Вазов“ им обяви в социалните мрежи открита война.
Венци Златарев живее в планината от 30 години. Хижа „Иван Вазов“ е неговият дом, който целогодишно е отворен за любителите на планината. Проблемът му с хората на моторни шейни не е отскоро.
„Аз имах сериозни проблеми преди години – на ниво да се стреляме с пушки. Мисля, че го бях решил, като бях ясно заявил, че ако това продължи, ще има лична разправия, понеже институциите, моят личен опит е показал, че гаранцията да не се реши един проблем, е когато той се институционализира. В нашите географски ширини всичко се решава, когато човек си вземе нещата в ръце“, казва Венци Златарев пред БНР.
Златарев прогнозира, че за неговата хижа проблемът е решен, но „за да се потърси решение за цялата планина, тези хора, които карат шейни, трябва да бъдат поканени много официално, много легитимно на една кръгла маса“, като институциите вземат позиция.
„Няма как парков рейнджър, който взема заплата 700 лева или 1000 да се изправи срещу лице, което кара шейна за 50 000 лева. Това е абсурд“, коментира хижарят.
Тези нарушители могат да влязат само през определени места. Държавата изхарчи милиони по проекти, за да сложи фотокапани за мечки, вълци и лисици. Ако иска да си свърши работата, се слагат камери и устройства, пояснява още Венци Златарев.
„Тези шейни не седят във въздуха, те паркират на входа на националния парк. Там съответно може да се направи контрол, регистрация и т.н. Другото решение е на всичките тези шейни да се сложат джипиеси и в момента, в който влязат в националните паркове, не дори да сигнализират, ами автоматично да изключват моторите. Има хиляди варианти в 21 век това нещо да бъде регламентирано“, подчертава Златарев.
Според него държавата трябва да определи територии, където въпросните шейни да се движат.
За сериозността на проблема с моторните шейни признават и от Национален парк „Рила“. Десетки са нарушителите, които всяка седмица карат скъпите и скоростни возила в защитените територии. Рейнджърите, които разполагат само с три шейни, дори с помощта на полицията не могат да овладеят тази напаст.
Оказва се, че тези моторни превозни средства са извън всякакъв контрол, дори нямат регистрационни номера, признава директорът на Национален парк „Рила“ Красимир Андонов, който не крие, че проблемът е много сериозен и засяга територията на целия парк.
„Миналата събота и неделя имаме десетки сигнали на тел. 112. Имахме няколко акции, с полиция на места. Много е трудно за се заловят, тъй като шейнарите изминават много големи разстояния за много кратко време. Имаме един заловен миналата седмица. Имаме и заплахи към парковата охрана.“
„Те не спират. Те са с маскировъчно облекло, с каски, а самите шейни нямат номера. Те не спират на парковата охрана, не спират и на полицията“, уточнява Андонов.
Въпросът стигна и до МОСВ, а от ведомството поеха ангажимент до края на седмицата да обявят как ще действат и какви нормативни стъпки ще предприемат.
От министерството вече са поискали от ръководството на природния парк да даде предложения за промяна на законодателството.
„Трябва да се подберат места извън парковете и извън ски пистите, където може да се карат моторни шейни“, категоричен е Красимир Андонов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..