Не виждам какъв интерес има Русия да нахлува в Украйна, още по-малко пък да атакува Киев, както ни каза Байдън. Разбира се, това може да се промени, ако украинските власти извършат някоя глупост, подобно на тази, която направи грузинският президент Михаил Саакашвили през 2008 г., когато заповяда да бъдат атакувани Южна Осетия и руски мироопазващи сили там. Тогава руснаците светкавично му показаха колко се е объркал, но все пак милостиво не превзеха Тбилиси, а се задоволиха да гледат как Саакашвили едва не си изяде вратовръзката пред камерите. Много се надявам, че президентът Зеленски е доста по-интелигентен от някогашния си грузински колега. Че няма да извърши някаква тежка провокация в Донбас, подобно на стореното от “скъпия Миша“ навремето, която да накара Москва да реагира. И не защото в Кремъл седят някакви ангели на мира. Руските управляващи имат несравнимо по-значителни цели от това да си губят времето с превземането на Киев. Москва иска да бъде преразгледана цялата система на сигурност, която беше създадена в Европа, а и в света след края на Студената война. Съгласете се, че когато имаш такава стратегическа задача, изобщо не ти е до каквито и да било нахлувания.
Върху какво се основаваше т.нар. система за сигурност, възникнала в началото на 90-те години. Преди всичко върху предпоставката, че има само една свръхсила – Съединените американски щати, чиито указания и напътствия трябва да се изпълняват от целия свят. Що се отнася до Русия, на нея беше отредено „почетното“ място в миманса. Смяташе се, че тъй като Съветският съюз е загубил Студената война, Русия като негова наследница, трябва да се държи тихо и смирено като ученик-двойкаджия. Факт е, че през 90-те години руската държава беше в плачевно състояние. Под „мъдрото“ ръководство на президента Елцин, когото всички западни либерали толкова обичаха, страната беше разграбена от местни и чужди олигарси, а във военно отношение се беще превърнала в посмешище, както показа войната в Чечения. Ако тези процеси, наричани на Запад „либерална демокрация“ и „пазарна икономика“, бяха продължили още малко, най-вероятно днес Русия изобщо нямаше да я има.
Обаче я има. И главната причина за това е, че Русия се отказа от прелестите на либералната демокрация и започна да защитава собствените си интереси, вместо тези на многобройните западни съветници, които я докараха до провал. От началото на новото хилядолетие Русия върви по пътя на централизацията, на събирането и на отстраняването от важните позиции на всички западни агенти на влияние. Разбира се, основна роля в руското възраждане изигра и възстановяването на военния потенциал на страната. Без това възстановяване нищо друго нямаше да бъде възможно. А най-любопитното в случая е, че както западните лидери, така и прехвалените западни експерти проспаха всичките тези процеси. Докато Русия се възраждаше, те продължаваха да я описват с термините, които бяха валидни за Елцинските време на разрухата. Наложи се силово да бъдат събуждани.
Първото такова събуждане стана точно преди 15 години, на Мюнхенската среща по въпросите на сигурността. В своята, станала отдавна класическа реч на този форум, президентът Путин каза, че еднополярният свят е невъзможен, че Русия е държава с повече от хилядагодишна история и, следователно, винаги ще води независима външна политика. За първи път след края на Студената война ръководител на руската държава дръзваше директно да заяви на целокупния Запад, че страната му повече няма да играе ролята на трето борче в световните дела. Доказателството за тези намерение дойде само година по-късно, когато Москва наказа самозабравилия се грузински президент Саакашвили. А след връщането на Крим в състава на Руската федерация и след като руските военни разбиха терористите от ИДИЛ в Сирия, вече и най-заспалите западни политици се събудиха и осъзнаха, че си имат работа с държава, съвършено различна от тази през 90-те години.
Ролята, която Русия играе в световните дела днес, изобщо не може да бъде сравнявана с тази отпреди 30 години. И Москва, съвсем естествено, иска новата й роля да бъде надлежно разписана на хартия. Руснаците вече не искат просто да ги тупат по рамото и да им казват колко силни са станали. С приказки ги излъгаха в края на 80-те години. Тогава на Горбачов му обещаваха, че ако Съветският съюз се съгласи с обединението на Германия и изтегли войските си оттам, НАТО няма да се разширява на изток. Дали от глупост, дали поради някакви други причини, Михаил Сергеевич реши да повярва на това. И Русия се оказа измамена. Руските ръководители днес явно нямат намерение да правят същата грешка. Затова настояват всичко, което се обещава, да бъде официално документирано. Ето това е днешната Голяма игра.
Месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, известни като детски надбавки, ще се полагат при доход до 760 лева на член от семейството – това предвижда проектът на държавен бюджет за 2025 година. Досега прагът беше 710 лева на човек. Еднократната помощ за бременност остава 225..
Националният съвет на БСП се събира на пленум, за да решава дали ще участват в преговори за кабинет. В рамките на деня ще се проведе и среща с коалиционните партньори в рамките на БСП-Обединена левица. Съпредседателят на ПГ група на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров потвърди, че е получена поканата от ГЕРБ за експертен разговор по..
С две премиери за най-малките си зрители завършва годината Драматично-кукленият театър – Силистра. В рамките на два дни бяха представени пиесата „Снежен сън“ с автор на текста, режисьор и сценограф Мариета Ангелова, в която участват актьорите Михаил Незалзов, Елена Кешишева, Мира Яворова и Мирослав Петров. Най.малките зрители ще могат да я гледат..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена. Екип от 7 души ще работи в подкрепа и за развитието на младите хора, на възраст от 15 до 29 години. Репортажът от новооткрития Близо пет години след началото на проекта за създаване на Младежки..
Спасители помагаха на пострадали при пътна катастрофа. Огнеборци гасиха запалила се лека кола. Демонстрациите във Вършец бяха във връзка с проведено пожаро-техническо занятие. Поводът бе Международния ден на доброволеца. Вой на сирени огласи центърът на Вършец. Два леки автомобила се сблъскаха на кръстовище. Шофьор и пътник останаха заклещени..
Британската партия "Реформирай Обединеното кралство" ще се радва да приеме дарения от милиардера Илон Мъск, заяви заместник-лидерът на партията Ричард Тайс в интервю за "Скай нюз". Партията на Найджъл Фарадж продължава да събира подкрепа и вече е съвсем близо до двете основни партии в Обединеното кралство – на управляващите лейбъристи и..
Бизнесменът Исак Андич, най-богатият човек в Каталуния, загина при инцидент в планината Монсерат край Барселона. Основателят на една от най-големите модни марки в света, която е представена и в България, е паднал от 150 метра височина. Седемдесет и една годишният Андич е бил на екскурзия със семейството си в района на пещерите Колбатó, когато се е..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..