Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кремъл използва същата матрица, като при анексирането на Крим"

Петър Карабоев: Голяма военна операция не е целта на Путин

Минските споразумения са мъртви, подчерта журналистът

Снимка: Цветелина Белутова

"Не очаквам голяма военна операция. Това не е целта на Путин".

С тази прогноза започна коментира си пред БНР журналистът Петър Карабоев, заместник-главен редактор на "Дневник", във връзка с признаването на Донецката и Луганската народни републики от Русия и изпращането на руски войски там. 

Той подчерта, че Кремъл използва същата матрица, която приложи през 2014 година с анексирането на Крим:

"Путин взема отново част от чужда територия, обещава да пречертае граници в Европа, вземайки част от друга държава, но с изключително проруско и говорещо руски език население. Това е един изключително добре премерен ход, който поставя под огромен въпрос цялата система за сигурност и международни отношения в Европа, но в същото време кара достатъчно много хора в Европа да казват, че той си прибира своите хора. Не е нормално! Не е законно и е престъпен начинът, по който го прави".

Карабоев припомни, че Украйна не контролира международната си граница в този участък, където са самопровъзгласилите се и вече признати от Русия Донецка и Луганска републики. 

"Фактите са ясни - Минските споразумения са мъртви", категорично посочи той и коментира:

"Владимир Путин трупа фигури на шахматната дъска и е готов да търгува с живота, съдбата и бъдещето на милиони хора, които са в друга държава, но той обявява за сънародници. ... Договорът между Русия с ДНР и ЛНР е фактическо анексиране. ... Тези договори са с 10-годишен срок, след което започват да се подновяват на всеки 5 години. Тези две територии са заложници на Путин като две малки пешки на шахматната дъска".

Международният журналист цитира анализатори, според които методите и обкръжението на Путин се определят от това, че той идва от спецслужбите:

"Той не е войн, няма да започне да води война с танкове и ракети. Вижте той как воюва в Сирия, какво прави в Африка, в Либия - малки тактически операции. За Украйна целта му е да бъде обкръжена и задушена. Да бъде поставена на колене в една ситуация, известна в международните отношения като "стратегическа неяснота".

"В правителствените и специални служби, както и в добрите политически партии не би трябвало да са изненадани, защото ходовете, които Русия започна да прави в края на 2021 г. бяха многопосочни. Това беше един от вариантите и не е изненадващо, че един от тях се реализира. въпросът е да не се реализират най-лошите варианти", обясни журналистът.

Очакванията му са санкциите, които ще бъдат приложени от Запада спрямо Русия, да бъдат ограничени:

"Тъй като те са подготвени за ситуация на нахлуване на руски войски в Украйна. Дори САЩ казаха, че не са изненадани, защото руската армия е в Донбас от 8 години. Лошото за Русия е това, че Западът успя да покаже, че каквото и да направи Путин - всеки негов акт изглежда като агресия".

Интервюто на Снежана Иванова с Петър Карабоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51