Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов за цар Ивайло - личност с ярък кураж и дух на победител

„Ивайло разбива Константин Тих”, художник И. Петров

Има личности в историята, които времето превръща в легенди. Това понякога се случва заради различните интерпретации на техния живот, а друг път - заради това, че с нещо се приближават до обикновения човек. 

Героят в поредния епизод на историческата рубрика на програма „Хоризонт“ – „Дела и документи“ съчетава и двете. Той е без аристократично потекло, но става цар и застава начело на България. Това е Ивайло - цар на българите.

Той е личност от българската история, чиято съдба е повод за всевъзможни тълкувания, достигнали от Средните векове до днес- той управлява на българския престол от 1277 до 1280 година. Човек, който явно е имал силен талант да обединява, да вдъхновява и да ръководи.

"Личността на Ивайло, която е коментирана от писатели, историци, около нея има много спорове, а тя за съжаление не е позната от много източници. На първо място това са византийските източници", каза за БНР проф. Пламен Павлов.

Проф. Пламен Павлов

"Има и поема за него, за неговите битки. Съвременната историческа наука стига до една много по-ясна предства за Ивайло и за неговата епоха. Тази мантра, че това е класова борба, и че Ивайло е лицето на угнетените слоеве, е отдавна изоставена.

На практика става дума за човек, който е от средите на войнишкото население, наистина обедняло и живеещо в Източна Стара планина. То защитава своята родина", разаказа още проф. Павлов. 

През времето са водени много спорове около личността на Ивайло, за неговия произход. 

По време на царуването си Ивайло продължава да води успешни битки срещу двата основни противници на държавата тогава - византийци и татари. В една усложнена вътрешно-политическа и военна обстановка, след като вече е изгубил царския престол се стига и до неговата смърт.

Легендата за Ивайло е толкова силна, че години, след неговия край, тя продължава да живее не само в пределите на България. Така се появяват и хора, които се представят за него.

В историята понякога се появяват личности-легенди. Духът на времето и въображението на хората обичат разказите за герои, още повече, когато са като тях. Това беше историята за обикновения човек - с ярък кураж и дух на победител, повел българската държава в едни смутни времена.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25