Старата и порутена мелница там беше превърната от Сдружение „Деветашко плато“ в модерна и съвременна сграда, макар че е запазен автентичния вид на мелницата. Там ще се провеждат обучения, семинари, а вече има и действащ туристически информационен център, тъй като региона има забележителна природа и е привлекателно място за туристи.
"Това ще бъде едно мултифункционално пространство, което ще предоставя възможности за обучение, ще бъде и туристически информационен център, ще бъде и място за културни събития. Сцената е отвън на поляната. На фона на сцената ще се вижда Дунавската равнина, което е една красива гледка. Осен това тук ще се правят различни практически обучения като например по архитектура, стара архитектура, стари техники за строителство, студенти ще могат да се учат как се правят тухли от кирпич, да видят как се е редил камъка, да видят гредите как са сглобявали", каза за БНР Ива Таралежкова, председател на Сдружение "Деветашко плато".
В края на март ще се проведе обучение на първите курсисти в "Селската бизнес академия".
"Много се надяваме те да бъдат успешни. Ще имаме изпит. Трите най-добри бизнес плана ще бъдат съфинансирани от нас", допълни за предаването "По първи петли" Ива Таралежкова.
Старта мелница в село Кърпачево е възстановена и превърната в бизнес център благодарение на двама млади архитекти Георги Събев и Антонина Тритакова.
"Преди години, когато бяхме студенти, попаднахме на студентски практики, които се случваха тук и през годините бяхме редовни участници и посетители. С времето се влюбихме в мястото, взехме си къща и се преместихме", каза за "Хоризонт" Антонина Тритакова.
"На първо място ни привлече общността, невероятна общност, която гледа всеки ден как да развие селото и ние искахме да станем част от тази общност, знаехме, че можем да допринесем много в развитието на селото. Виждахме потенциала тук", допълни Георги Събев.
Адриан е от Летница и с доброволен труд е участвал във възстановяването на старта мелница:
"Ще помогне с това да даде на младите хора поглед към перспективата, към хоризонта, към оптимизма и да видят, че от едно нещо, което е потънало в разруха и забрава може да се превърне във важен център, в който да кипи живот, да се пренася енергия, позитивизъм".
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..