Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Елис: Българите са сред хората с най-големи сърца

У нас Наталия Елис развива бизнес с кактуси
Снимка: личен архив

Няма значение в коя страна си. Родината е една. Сега мога да помогна с нещо. Помагам на нашите хора тук, помагам на мои приятели. Приемам. Това е най-голямото, което мога да направя сега.“ Това сподели пред БНР Наталия Елис, позната на пловдивчани като инициатор за спасяването на ботаническата градина в града.

Днес Наталия има нова кауза – да намира подслон за сънародниците си, бягащи от войната. Тя работи за обособяването на буферни детски центрове, които да поемат по-малките деца и да ги социализират.

„Идват основно майки с деца, които не са свикнали с детски градини, не знаят български език и имат хранене, много по-различно от това в България“, поясни Наталия Елис.

Децата бежанци са тук без ваксинационни паспорти, което също е проблем, посочи тя.

Това по думите ѝ ще се обсъжда с българските здравни власти, защото „повторна ваксинация също може да създаде проблем“.

Затова Наталия Елис предлага да има буферни детски центрове за деца от Украйна.

Как да работят родителите, ако не могат да оставят детето никъде? Така ще им помагаме, с такива детски центрове. В София „Америка за България“ предложи „Музейко“ за такъв детски център. Сега говоря с активисти в други градове, които се опитват да направят същите подкрепящи буферни детски центрове“, разказа тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Украинците са работливи. Дошли са доста специалисти. За работодателите това е добра възможност да намерят добри работници. Само да осигурим подслон за децата и помощ в началото, докато нямат нищо, даже пари за настаняване“, коментира Наталия Елис.

Наталия Елис е дошла в България преди около 5 години. Развива бизнес с кактуси. Допада ѝ сравнението на Украйна с кактус, който не можеш лесно да стъпчеш, но можеш да се нараниш

Иска да предаде на новодошлите своя опит с вписването в българската среда. Харесва Пловдив, нарича хората там „вълшебни“, според нея са отзивчиви и помагат.

„Наистина България е от страните, в които хората имат едни от най-големите сърца в света.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25