Един месец от започването на военните действия в Украйна се навършват днес. Месец, в който България трябваше да се подготви за посрещането на бягащите украински граждани, да изясни стъпките по установяването на техния статут и начините за финансова и административна подкрепа на стотиците доброволци, които се заеха с нелеката задача по настаняването на идващите от Украйна предимно жени и деца. С увеличаването на броя на бежанците се увеличават и нуждите, които те имат – някои са с хронични заболявания и имат необходимост от медикаменти и лекарско внимание, други искат да започнат работа, а децата им градина или училище. Всички тези техни права се гарантират от директивата за временна закрила, за която те трябва да се регистрират.
26 февруари - журналисти са извикани на границата при Дуранкулак, за да посрещнат първите автобуси с български и украински граждани, пристигащи от Одеса. На граничния пункт е и зам.-министърът на транспорта Владимир Върбанов. Журналистите чакат в продължение на повече от половин денонощие, след което, съвсем случайно автобусите се появяват по време на живите включвания на телевизиите.
2 март – журналистите отново са извикани на границата, този път, за да посрещнат заедно с министъра на външните работи Теодора Генчовска автобуси, пристигащи от Киев. Отново след повече от половин денонощие чакане автобусите влизат на българска територия по време на живите включвания на националните телевизии.
7 март – журналистите са на границата при Дуранкулак, за да посрещнат два автобуса с членове на семействата на украински служители в съдебната им система, в присъствието на главния прокурор Иван Гешев. Този път, за щастие, автобусите не биват принуждавани да спират, за да бъдат снимани от камерите, а продължават към крайната си цел – база на Прокуратурата, където да отдъхнат след дългия и уморителен път.
Ден по-късно правителството обявява, че са готови с подготовката и от петък, 11 март на граничните пунктове ще се издава документ за временна закрила според европейската директива, въведена в действие за първи път в историята. В същия ден, петък, на границата има разположени празни фургони, които не са оборудвани с мебели, техника и подготвени служители.
От следващия ден достъпът на медиите до граничния пункт и заснемането става само след получаване на разрешение от Министерски съвет.
Междувременно хиляди бежанци от Украйна вече са намерили подслон, храна и всичко останало, от което се нуждаят, благодарение на доброволци и десетки благотворителни акции, организирани в цялата страна. Държавата излиза с брифинг относно подготовката си за посрещането на бягащите от войната в Украйна и уверява, че всичко се движи по план, независимо че ситуацията е сложна.
Четири дни след очакваното стартиране на системата за документ за временна закрила министър-председателят Кирил Петков посети Граничния пункт Дуранкулак.
Реалността – до днес, по данни на Граничната полиция на пункта при Дуранкулак регистрация за временна закрила е издадена на 637 украински граждани. До вчера Дуранкулак продължаваше да е единственото място за издаване на документа. Затова и хотелиерите в област Добрич бяха принудени да извозват хората до граничния пункт и да чакат цял ден на опашка. За хаоса говори доброволецът на БЧК Георги Георгиев.
Управителят на хотел в Кранево Христо Стилиянов, настанил в базата си 140 украински граждани, повечето от които деца.
Срокът, поставен от правителството за издаването на документи за временна закрила за украинците, за които тя да може да плати на хотелиерите по 40 лв. на ден, е 31 март. Най-простата сметка показва, че за тази процедура, при нашите възможности, ще са необходими месеци, а не оставащата седмица. Мнението на двама хотелиери от Балчик – Симеон Господинов и Христо Желев.
Междувременно пристигат и първите сметки за ток, а парите от Министерството на туризма се очаква да започнат да се изплащат в най-добрия случай около 20 април. От "Енерго Про" заявиха че разсрочване на плащанията би било възможно, само след подадена молба от страна на даден хотел и след евентуалното й одобрение. В противен случай сроковете трябва да се спазят.
Очертава се и следващ проблем, отнасящ се до тръгването на украинските децата на училище и детски градини, тъй като те трябва да получат липсващите според българския календар ваксинации, разбира се и намиране на свободни места за тях. Това от своя страна ще забави и възможността на техните майки да започнат работа, за да си осигурят финансова независимост.
И докато доброволците, неправителствените организации, хилядите българи, отворили сърцата и домовете си за бягащите от войната, създадоха чудеса, така че хора по улиците да няма, към тях започнаха да се присъединяват и самите украинци. Такъв е случаят и на Екатерина Виталиевна, дошла в България от Въйжгород, жена, която всеки ден намира начин да е на границата при Дуранкулак и да помага на своите сънародници.
Седмица преди крайния срок за регистрация на желаещите временна закрила пунктове отвориха и в РПУ на Балчик, Каварна, Шабла и "Албена". Дали капацитетът им ще е достатъчен, времето ще покаже. Предстои да видим и дали единичните случаи засега, при които хотелиери са заявили желание базите им да бъдат освободени, няма да се превърнат в тенденция.
Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика. Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..
В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия. Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната. Стотици изразиха..
Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни. Към момента броят на констатираните огнища там е 54. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски. Въведени са допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Извършва се засилена..
За първо гласуване в комисия влиза въвеждането на нов учебен предмет - "Добродетели и религии". Предложението е част от цялостен пакет с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. В Комисията по образованието и науката ще бъдат разгледани и гласувани на първо четене промени в Закона за признаване на професионални..
По предложение на Министерския съвет депутатите ще приемат окончателно промените в Закона за бюджета, така че да определят точната сума за капиталови разходи за общините. В същото време опозицията се събира, за да обсъди внасянето на нов вот на недоверие. Депутатите започват работа с окончателно приемане на промени в Закона за държавния..
Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост,..
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..