Центърът на бъдещия свят е Азия. И в Пекин, и във Вашингтон определено знаят това. Затова един от най-важните въпроси, който стратезите в САЩ си задават, е как ще реагира Китай по отношение на изолацията на Русия? Ще постави ли Китай икономиката си в риск, за да подкрепи Путин? Или тъкмо обратно - ще извлече ползи? САЩ упражняват натиск за солидарност по отношение на санкциите срещу Русия, но американският президент едва ли ще си позволи да притиска прекалено силно Китай, защото има опасност международната система, каквато я познаваме в момента, да рухне напълно. На вчерашната виртуална среща на върха между представители на ЕС и Китай към китайската държава е отправено искане да не подкрепя мълчаливо Русия, ако иска да има добри отношения с Европа. Китайците обаче са показали слаб интерес към темата „Украйна“, тъкмо обратното, в съобщението на китайската агенция Синхуа се казва, че Китай е насърчил ЕС да води по-независима външна политика, имайки предвид близостта със САЩ.
Две базови причини има Китай да подкрепи Русия като продължи икономическите си отношения. Първата е, че Китай наблюдава в детайли драматичното потопяване на Европа. И добре схваща технологията. САЩ решават задачите на своята национална доктрина за глобално превъзходство, а Европа плаща фактурата – за санкциите, за отказа от газа, за бежанците, за разходите за оръжия, за загубата на руския пазар, за политическите и икономическите усложнени бариери с една враждебна Русия и пр. Втората причина е, че Китай се стреми към глобално надмощие и няма да се съгласи да бъде просто младши партньор на САЩ в неформална лидерска група G-2. Един бивш британски външен министър - Дейвид Милибанд, говореше дори за G-3 – САЩ, Китай и ЕС. Уви, това, което видяхме през последния месец, показва, че Европа е безсубектен и контролиран буфер срещу идващите глобални претенции от Азия – Русия и Китай.
Китай отдавна е регистрирал активностите на САЩ срещу нарастването на китайската държава. Америка се опитва да предотврати първо азиатският регионализъм, ръководен от Китай, а след това и световното му господство. Вашингтон промени дори името на Азиатско-Тихоокеанската си стратегия на Индо-Тихоокеанска стратегия, за да интегрира Индия като единствена възможна противотежест в Азия срещу Китай. Още през 2007 г. САЩ включиха Индия в един алианс по сигурността QUAD (Четиристранна инициатива) – САЩ, Япония, Австралия и Индия, чиято единствена цел е сдържане на Китай. Миналата година страните от съюза дори проведоха военни учения в Бенгалския залив, отработвайки съвместен отпор срещу „китайската заплаха“.
Китай гледа на Тайван като на бунтовническа провинция, която трябва да се прибере в китайската държава. В момента китайците пресмятат как ще реагира Западният свят на заявката им за Тайван. Затова Китай подкрепя Русия срещу „по-нататъшното разширяване на НАТО“, имайки предвид нарастващата роля на алианса в Индо-Тихоокеанския регион. Китай повишава бойните си способности, модернизира атомните си оръжия, претендира за почти цялото оспорвано Южнокитайско море, строи изкуствени острови и разполага военни бази. Участва в морски спор с Японияв Източнокитайско море и в сблъсъци по границата с Индия, известна като „линия на фактически контрол“. Регионалните конфликти са раздвижени, както си е по план.
Пекин винаги е оспорвал американската глобализация, подчертавайки, че е в полза на транснационалния капитал. Хонконгската медия South China Morning Post тези дни излезе със заглавие: „Светът е срещу западното господство, а не срещу демокрацията.“ Китай и Русия често играят в общ фронт срещу практиките, които те смятат за намеса на Запада във вътрешните им работи. Въпреки че е напълно наясно с причините за войната, Китай счита реакцията на Русия в Украйна за прекомерна и категорично се обявява срещу възраждането на манталитета от Студената война със създаване на конфронтация между блоковете. Малко преди началото на войната Русия сключи договори с китайската страна за газ и нефт на стойност 117,5 милиарда долара, а „Газпром“ обяви готовност за проектиране на газопровода „Союз Восток“ през Монголия към Китай.Санкциите тласкат Русия към още по-голямо сближаване с Китай. В момента от Си Дзинпин зависи до известна степен какво ще се случи с Русия. Но тъй като Русия е притисната, а китайците много добре управляват своя интерес, те ще получат енергийни договори на по-ниска цена, ще поискат и някои военни технологии, както и участие в големи руски енергийни проекти на територията на Азия. Китай ще подкрепи Русия тихо. Защото Китай е наясно, че Русия е малката цел, голямата е Китай.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..