„Чашата е пълна с мини великденски яйца от стиропор. Обръщаме я със столчето нагоре и върху кръгчето на столчето слагаме свещ. Върху пънчета – също. С черупки от вече използвани яйца, слагаме по едно пиленце, свещичка, калинка, цвете, направено от изрезки от хартия и е готов свещникът за великденската маса“.
Не изхвърляйте старите вестници и списания. Нагънете ивици от вече прочетените страници на тръбички и от тях се изплитат великденски панери", дава идея Симона Димитрова, трудотерапевт в старческия дом във Велико Търново:
„Можем да си направим много хубави панери за Великден. Вътре можем да си слагаме яйчицата. Имаме и малки бижутерки, да си ги сложим на бюрата да ни красят. Вземаме стари вестници, които вече не ни трябват, прочели сме ги. След това ги навиваме с кука. Правим панери, грундираме ги, лакираме ги, за да са здрави и по този начин стават красиви“.
Старите и вече омръзнали ни дрехи може да послужат за изходен материал за изработване на нанизи с цветя, пиленца, великденски зайци или венци. Няма начин да не се получи нещо красиво, стига да имаме желание, казва Незабравка Раева от дневния център за хора с увреждания към фондация „Милениум“ във Велико Търново:
„Всяка домакиня вкъщи има дори скъсана риза или нещо друго шаренко и би могла да направи сърчица, би могла с този плат да облече яйце или да направи от плат и да го напълни после с други парцалчета. Също може да бъде изрязано от картон пиленце. Всяка домакиня вкъщи има салфетка. Можем да лепим дори с размито брашно, ако нямаме лепило. Можем да направим едно чудесно яйце, да го сложим върху клечка за зъби и да го забодем в една саксийка“.
Ако при подредбата на някой от шкафовете изпадне кълбо с пъстра прежда, сега му е времето да го използвате. Можете да си изплетете великденско пиленце, разказва Елена Димитрова от Съюза на инвалидите във Велико Търново:
„Едно пиленце как се прави – започва се от главичката, прави се главата и после се обикаля. Зависи от преждата – когато е по-дебела преждата, малко по-бързо става, с по-тънката прежда – по-бавничко. Всичко може да се използва, стига на човек да му работи въображението“.
Във всеки дом има останали хартии от подаръци или букети, сега им идва редът да получат нов живот, претворени във великденска украса с техниката на квилинга, разказва Величка Накова от Съюза на инвалидите:
„Само ги нарязваме или с машинка, или с ножичка около 3 милиметра или 5 милиметра, зависи колко голямо го искате. Режете го и после го навивате с едно инструментче като писалка. Правят се топченца, залепват се с С200. Вземате яйцето и лепите. Малко трудничко е, но е много приятно. Това правя от хартия, каквато хартия искате и вече фантазията“.
Ако скоро сте подрязвали лозата в селската къща или асмата пред блока в града, в употреба ще влязат младите лозови пръчки за великденски венчета, споделя още една идея Величка Накова:
„Нарязваме клечките от лозата, навиваме ги на кръгчета, една с друга ги оплитаме и ги връзваме с кончета, каквито имате цветни. После може да използвате от хартия цветенца да направите или малките яйчица да ги увиете и правите венеца. И канат можете да вържете, за да стане венецът, той е с пъпчиците на самата лоза“.
Мисията е изпълнена - къщата е минала през предвеликденското чистене, а с намерените непотребни вещи и малко фантазия сме си направили великденска украса.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..