Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старите предмети могат да послужат за великденска украса в дома ни

От прочетените вестници и списания можем да изплетем великденски панери

Снимка: Здравка Маслянкова

Във всеки дом има непотребни дрехи, прежди, хартии, от които на Велика събота можем да си направим великденска украса. Мисията не е невъзможна и сложна, а в нейното изпълнение може да включим децата и така да си осигурим малко повече време с тях. Пъстри идеи за великденски сюжети ни предлагат жените от Съюза на инвалидите и социалните домове във Велико Търново.
Йотка Вълева   Снимка: Здравка Маслянкова
Свещниците винаги са прекрасно украшение за празника. Великден не преви изключение, когато семейството, роднините и приятелите се събират около трапезата. В свещници можем да превърнем непотребни чаши или дървени пънчета, които сме си събрали от разходка сред природата, разказва Йотка Вълева от Съюза на инвалидите във Велико Търново:

Чашата е пълна с мини великденски яйца от стиропор. Обръщаме я със столчето нагоре и върху кръгчето на столчето слагаме свещ. Върху пънчета – също. С черупки от вече използвани яйца, слагаме по едно пиленце, свещичка, калинка, цвете, направено от изрезки от хартия и е готов свещникът за великденската маса“.

Не изхвърляйте старите вестници и списания. Нагънете ивици от вече прочетените страници на тръбички и от тях се изплитат великденски панери", дава идея Симона Димитрова, трудотерапевт в старческия дом във Велико Търново: 

Можем да си направим много хубави панери за Великден. Вътре можем да си слагаме яйчицата. Имаме и малки бижутерки, да си ги сложим на бюрата да ни красят. Вземаме стари вестници, които вече не ни трябват, прочели сме ги. След това ги навиваме с кука. Правим панери, грундираме ги, лакираме ги, за да са здрави и по този начин стават красиви“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Старите и вече омръзнали ни дрехи може да послужат за изходен материал за изработване на нанизи с цветя, пиленца, великденски зайци или венци. Няма начин да не се получи нещо красиво, стига да имаме желание, казва Незабравка Раева от дневния център за хора с увреждания към фондация „Милениум“ във Велико Търново:  

Всяка домакиня вкъщи има дори скъсана риза или нещо друго шаренко и би могла да направи сърчица, би могла с този плат да облече яйце или да направи от плат и да го напълни после с други парцалчета. Също може да бъде изрязано от картон пиленце. Всяка домакиня вкъщи има салфетка. Можем да лепим дори с размито брашно, ако нямаме лепило. Можем да направим едно чудесно яйце, да го сложим върху клечка за зъби и да го забодем в една саксийка“.

Елена Димитрова     Снимка: Здравка Маслянкова

Ако при подредбата на някой от шкафовете изпадне кълбо с пъстра прежда, сега му е времето да го използвате. Можете да си изплетете великденско пиленце, разказва Елена Димитрова от Съюза на инвалидите във Велико Търново: 

Едно пиленце как се прави – започва се от главичката, прави се главата и после се обикаля. Зависи от преждата – когато е по-дебела преждата, малко по-бързо става, с по-тънката прежда – по-бавничко. Всичко може да се използва, стига на човек да му работи въображението“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Във всеки дом има останали хартии от подаръци или букети, сега им идва редът да получат нов живот, претворени във великденска украса с техниката на квилинга, разказва Величка Накова от Съюза на инвалидите: 

Само ги нарязваме или с машинка, или с ножичка около 3 милиметра или 5 милиметра, зависи колко голямо го искате. Режете го и после го навивате с едно инструментче като писалка. Правят се топченца, залепват се с С200. Вземате яйцето и лепите. Малко трудничко е, но е много приятно. Това правя от хартия, каквато хартия искате и вече фантазията“.

Величка Накова         Снимка: Здравка Маслянкова

Ако скоро сте подрязвали лозата в селската къща или асмата пред блока в града, в употреба ще влязат младите лозови пръчки за великденски венчета, споделя още една идея Величка Накова: 

Нарязваме клечките от лозата, навиваме ги на кръгчета, една с друга ги оплитаме и ги връзваме с кончета, каквито имате цветни. После може да използвате от хартия цветенца да направите или малките яйчица да ги увиете и правите венеца. И канат можете да вържете, за да стане венецът, той е с пъпчиците на самата лоза“.  

Мисията е изпълнена - къщата е минала през предвеликденското чистене, а с намерените непотребни вещи и малко фантазия сме си направили великденска украса.   

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00