Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязаха 20-ата годишнина от съществуването на Парка за мечки в Белица

40 животни са приютени в Парка за 20 години

Снимка: Добромир Видев

Изложба в София разказва за спасените мечки в България. Тя е организирана от Фондация „Четири лапи" и Парка за мечки в Белица. А поводът - 20-тата годишнина от съществуването му.
Изложбата за мечките от Белица ще е остане на моста край НДК до 5 май.
Изложбата разказва историите на Чарли, Боби, Нада, Дана, която не яде хляб от земята. Кафявата мечка с бели уши Маринка, сляпата Сейда от Сърбия. И на още близо 40 спасени за 20 години животни. Голямата част от които са там от 2003-та до сега. Изложбата разказва и за това как хората са променили отношението си към танцуващите мечки. Занаят вече изчезнал, но дал пример за нехуманното отношение към животните, коментира за БНР директорът на Парка за мечки в Белица Димитър Иванов: 

"Над 40 мечки са минали през Парка. За България е много голямо число. Една мечка нормално живее около 22 години. При нас живеят доста повече време. Кафявата мечка е едър хищник".
Снимка: Добромир Видев

Всички усилия на работещите в „Парка за мечки Белица" е мечките да имат добри условия за живот. Паркът за мечки в Белица се свързва с името на френската киноактриса Бриджит Бардо, която от десетилетия е известна с ангажираността си към опазването на правата на животните. В интервю преди 8 години за френското радио „Юръп 1“ Бардо разказва за това как е станала природозащитник.  

"Напуснах киното докато бях в разцвета на моята слава, докато бях млада. И го направих, защото реших че е по-добре да се заема с нещо по-важно, по-значимо. Знаех вече, че това ще бъде да защитавам животните. Решението беше доста добре обмислено. Но беше много трудно, защото трябваше да науча всичко за защитата на животните, законите, които са в тяхна полза, как дори да създам Фондация, която да ги подкрепя. Всеки път призовавам хората за празниците, например за моя рожден ден, да не ми изпращат подаръци. А да отидат в най-близкия приют за животни да осиновят или малка котка, или кученце, или да спонсорират отглеждането им, защото сме много заети и не можем да вземем животното при нас. Второто, което ги моля, е да не ядат много месо или просто да намалят малко месото в яденето си, за да може по този начин да няма много убити животни в кланниците".
 
Макар и паркът за мечки да съществува от 20 години, 87-годинишната актриса Бриджит Бардо никога не го е посещавала. Кметството в Белица е отправило покана към Бардо да дойде в България през миналата година. В изложбата на 60 табла с фотоси, минаващите през „Моста на влюбените“ в София ще научат освен историите за спасяването на животните и колко неблагоприятна е била тази практика на „танцуващите" мечки.
Снимка: Добромир Видев
Министърът на околната среда и водите Борислав Сандов каза, че България има ангажимент към животните и особено към мечките. И че след две седмици от Гърция ще пристигнат няколко мечета, които ще бъдат пуснати в Националния парк „Централен Балкан". Животните били изпратени в южната ни съседката, защото у нас не е имало възможност за тяхната грижа. Сандов увери, че и в министерството се полагат усилия да не се появяват конфликти между животните и хората.

"Министерството на околната среда и водите  има ангажимент спрямо кафявата мечка и това да предотвратява конфликта човек мечка, защото човекът е този, който е навлезнал в пространството на  мечките и от друга страна естественото пространство и обитание на мечката е огрничено от определени дейности, които се случват в българската гора, в българските защитени зони. Начинът, по който Министерството е намерило решение на този конфликт е чрез компенсация на онези земеделски стопани, които губят част от реколтата си или част от добитъка си. Ние сме създали такава инициатива, финансираме компенсирането на тези щети, те се оценяват от експертна група и това е най-добрият подход в международен план, който е намерен".  

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01