Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Виртуален тур - непознатата София“ е един от финансираните проекти по Програма „Европа“

Станислав Червенков и Валентин Георгиев
Снимка: Виктория Петрова

В края на миналия месец Столичният общински съвет одобри приоритетните области, финансирането и условията за кандидатстване по Програма „Европа“ за 2022 година.

Програмата подпомага сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в усилието им да подобрят качеството на живот на софиянци.

„Виртуален тур - непознатата София“ на Центъра за предприемачество и управленско развитие – България е един от проектите, получили финансиране по програмата в размер на 11 000 лева.

Целта на инициативата е да популяризира малко познати паметници и забележителности. Близо 40 са обектите, които жителите и гостите на града могат да посетят. За целта са замислени шест маршрута, разделени по теми.

"Успяхме да класифицираме в 6 основни маршрута съответните обекти. Закачливо сме ги наименовали с оглед на това да предизвикаме обществения интерес – „Познатото непознато“ така сме кръстили първият маршрут, който има 6 обекта. „Бижу зад ъгъла“ е следващата категория маршрут, в който има повече обекти. „София цъфти“, в която линия сме се опитали да дадем информация за растения и видове, които са интересни със своя характер. „Графити арт“, което е относително нова за София, абсолютно динамично като величина, защото почти всеки месец изникват нови и нови графити с висока художествена стойност. „Тук живя и твори“ е една поредица от къщи, домове с различна история на видни хора, които са живели и творили в София. "Любознателни пътешественици“ - три обекта, но със сериозна стойност и принос към облика на София, в който сме се опитали да дадем информация за растения“, каза Станислав Червенков, заместник- директор на CEED Bulgaria.

Валентин Георгиев, „Маркетинг и бизнес развитие“ в CEED Bulgaria разказа повече за проекта:

„В тези всички маршрути общото е това, че правихме допитване до хората в близост до тези обекти на случаен принцип и задавахме въпроса знаете ли къде се намира съответния обект. В случая първото от тях - Римската стена „Познато-непознато“ зададохме въпроса знаете ли къде се намира Римската стена отговорът беше – пазарът. Хората не знаеха, че там се намира тази римска стена, която не е римска. Тази стена е част от стар, най-вероятно молитвен османски храм, който е бил гробница на високопоставен турчин е бил молитвен паметник, пред който са се осъществявали молитви преди тръгване за Божи гроб".

Общият бюджет по Програма „Европа“ за тази година е 500 000 лева. Ще се приемат предложения, свързани с повишаването на демократичната култура и гражданска осведоменост, Европейската година на младежта, медийната грамотност, здравословният начина на живот за всички, с преодоляване на негативните последствия от Covid-19.

За финансиране могат да кандидатстват граждански организации. Срокът за подаване на предложенията е до 3 юни 2022. Повече информация за условията и начина на кандидатстване може да се намери на сайта - www.evropa-so.bg.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39

Нов православен храм беше осветен в ямболското село Завой

На големия християнски  празник “Покров на Пресвета Богородица“, който православната църква отбелязва на 1 октомври, сливенският митрополит Арсений освети новоизградения църковен храм в ямболското село Завой, носещ името “Покров на Пресвета Богородица“. "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас,..

публикувано на 06.10.24 в 08:07

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14