Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Виртуален тур - непознатата София“ е един от финансираните проекти по Програма „Европа“

Станислав Червенков и Валентин Георгиев
Снимка: Виктория Петрова

В края на миналия месец Столичният общински съвет одобри приоритетните области, финансирането и условията за кандидатстване по Програма „Европа“ за 2022 година.

Програмата подпомага сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в усилието им да подобрят качеството на живот на софиянци.

„Виртуален тур - непознатата София“ на Центъра за предприемачество и управленско развитие – България е един от проектите, получили финансиране по програмата в размер на 11 000 лева.

Целта на инициативата е да популяризира малко познати паметници и забележителности. Близо 40 са обектите, които жителите и гостите на града могат да посетят. За целта са замислени шест маршрута, разделени по теми.

"Успяхме да класифицираме в 6 основни маршрута съответните обекти. Закачливо сме ги наименовали с оглед на това да предизвикаме обществения интерес – „Познатото непознато“ така сме кръстили първият маршрут, който има 6 обекта. „Бижу зад ъгъла“ е следващата категория маршрут, в който има повече обекти. „София цъфти“, в която линия сме се опитали да дадем информация за растения и видове, които са интересни със своя характер. „Графити арт“, което е относително нова за София, абсолютно динамично като величина, защото почти всеки месец изникват нови и нови графити с висока художествена стойност. „Тук живя и твори“ е една поредица от къщи, домове с различна история на видни хора, които са живели и творили в София. "Любознателни пътешественици“ - три обекта, но със сериозна стойност и принос към облика на София, в който сме се опитали да дадем информация за растения“, каза Станислав Червенков, заместник- директор на CEED Bulgaria.

Валентин Георгиев, „Маркетинг и бизнес развитие“ в CEED Bulgaria разказа повече за проекта:

„В тези всички маршрути общото е това, че правихме допитване до хората в близост до тези обекти на случаен принцип и задавахме въпроса знаете ли къде се намира съответния обект. В случая първото от тях - Римската стена „Познато-непознато“ зададохме въпроса знаете ли къде се намира Римската стена отговорът беше – пазарът. Хората не знаеха, че там се намира тази римска стена, която не е римска. Тази стена е част от стар, най-вероятно молитвен османски храм, който е бил гробница на високопоставен турчин е бил молитвен паметник, пред който са се осъществявали молитви преди тръгване за Божи гроб".

Общият бюджет по Програма „Европа“ за тази година е 500 000 лева. Ще се приемат предложения, свързани с повишаването на демократичната култура и гражданска осведоменост, Европейската година на младежта, медийната грамотност, здравословният начина на живот за всички, с преодоляване на негативните последствия от Covid-19.

За финансиране могат да кандидатстват граждански организации. Срокът за подаване на предложенията е до 3 юни 2022. Повече информация за условията и начина на кандидатстване може да се намери на сайта - www.evropa-so.bg.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31