Първи известия за празнуването на братята Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852 година на Неофит Рилски.
През 1857 година денят на Светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград заедно със служба и за Свети Иван Рилски. От страниците на "Цариградски вестник" от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо "Три светии" "Св. Св. Кирил и Методий" като училищен празник.
От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители.
През 1892 година в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви, народе възродени". През май 1901 година учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към стихотворението. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 година празникът, отбелязван от държава и църква, вече се чества на един ден – само на 24 май. След 1969 година се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).
В годините на засилен интерес към историческо ни минало и преоткриване на важни моменти, свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на ролята на славянските просветители за културно-историческото развитие на Източна Европа.
След повече от един век - през 1980 година, това признание идва и от папа Йоан Павел II, който ги обявява за покровители на Европа.
"Огромно е значението на Светите равноапостоли Кирил и Методий не само за църковната история, но и на националната ни история, затова неслучайно още черноризец Храбър, един от техните ученици и последователи, е записал, че ако запиташ славянските азбукарчета – "Кой ви е създал азбуката и превел книгите“, те всички знаят и в отговор ще рекат Свети Константин Философ, наречен Кирил, както и брат му Методий". Това обясни в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" богословът проф. Иван Желев:
"Днес не само православните, но и славянските католици и протестанти също празнуват делото на Светите братя Кирил и Методий и тяхната памет. Днешният ден всъщност е Национален събор за българите, макар че само Класическата гимназия и Народната библиотека са наречени на тях, но тази дата – 11 май, е засвидетелствана още много рано, още дванадесети – тринадесети век в ръкописи, които се пазят. Наричаме Кирил и Методий просветители, не просто защото са ни дали азбуката или са ни дали писменост, а и защото са ни научили на християнската вяра в едно време, в което християнската вяра е била наистина на висок пиедестал като културен фактор за народите, които я приемат заедно с писмеността, която тя носи, с възможността да се развива".
Цялото интервю с проф. Иван Желев можете да чуете от звуковия файл.
Дипломатът от кариерата в Държавния департамент на САЩ Сюзън Фалатко пристигна в София на 18 февруари, за да поеме функцията на временно управляващ посолството на Съединените щати в София, съобщават от дипломатическата мисия. Сюзън Фалатко е член на Висшата външна дипломатическа служба и дипломат от кариерата с двадесет и шест години опит в Държавния..
Парламентарната енергийна комисия прие на второ четене проектозакона за предоставяне на финансова подкрепа от страна на държавата на битовите потребители, останали без ток по коледните и новогодишните празници. НС прие на първо четене законопроект за подкрепа на потребителите, останали без ток Парите, които ще бъдат отпуснати от Фонда за..
Община Силистра прави първа стъпка за изграждане на Индустриален парк - на заседание на Общинския съвет в края на месеца ще бъде разгледана докладна записка за замяна на 378 декара, собственост на Професионалната земеделска гимназия, срещу 480 дка, собственост на Общината, като разликата е заради уравняване на категорията. Начинът на трайно ползване на..
Папа Франциск отменя участието си в събитията през уикенда заради влошеното си здравословно състояние, съобщиха от Ватикана, цитирани от АФП. 88-годишният предстоятел на Римокатолическата църква страда от инфекция на дихателните пътища от повече от седмица. В петък той бе приет за лечение в болница "Джемели" в Рим. Говорителят на..
Община Котел обяви 18 и 19 февруари за неучебни заради падналия сняг и трудното придвижване по пътищата. Учебният процес няма да бъде прекъснат само в Националното училище по фолклорни изкуства "Филип Кутев", защото на учениците не се налага да пътуват, тъй като живеят в общежитие. Във всички останали общини в Сливенска област учебният..
Режисьорката Мая Вапцарова - автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала на 80-годишна възраст, съобщиха нейни близки. Тя е автор на игралните филми "Лъжовни истории" и "Мярка за неотклонение", както и на над 50 документални ленти. Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 - 2010..
ДПС и Парламентарната група ДПС-ДПС "категорично заявяват своята безусловна подкрепа за украинския народ в борбата му за независимост, суверенитет и териториална цялост": МВнР: Решението за изпращане на наши войски в Украйна е изключителен прерогатив на НС "Водени от принципите на международното право и Устава на ООН, подчертаваме, че случващото..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..