Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Габрово ще се проведе традиционния карнавал

Ще има политическа сатира

Снимка: Велина Махлебашиева

Днес габровци се маскират и излизат на карнавал. Веселият празник е най-дългоочакваното събитие за жителите на града на хумора. Тази година шегобийците са събрали смешните сюжети в 64 картини, обединени от темата „Кот доди, гад доди!“. Забавните епизоди ще оживеят пред погледите на зрителите по време на карнавалното дефиле, което ще потегли по централните градски улици в 18: 30 часа.
 
Габровци оценяват възможността - след 2-годишно прекъсване – отново да са част от шествието или да се смеят като го наблюдават отстрани. Защото миналата година веселите сцени бяха статични, а публиката се движеше по карнавалното трасе. По-миналата балканджиите празнуваха от балконите, заради тежките пандемични мерки. Сега карнавалът ще е като друг път и колоните от маскирани ще оживят града, като ще потеглят в 18.30 от Априловската гимназия по познатото вече трасе – към Дома на хумора и сатирата.

Началото ще извести прочутият габровски глашатай и емблематичен герой от миналото -Ранката Барабанката, а след него кукери ще прогонят злите сили със звъна на хлопките си. Това е стара традиция, още от времето на Олелийнята – празникът по Сирни Заговезни. Този събор със спонтанно улично веселие, известен още от края на 19 век, е в основата на днешния карнавал, който в по-ново време се  провежда в третата събота на май.

Три месеца преди това в карнавалната работилница започва скулптирането на макетите. Куклите на известни политици са скрити с найлонови шапки от погледите на минувачите, докато не стане време да бъдат подредени според реда, в който ще преминат на подвижни платформи пред зрителите. Габровският карнавал няма да пощади нито родните политици, нито световните, категоричен е режисьорът Иван Минчев.

"Ние сме единственият карнавал в България и на Балканите, в който има политическа сатира - всичко което, се е случило от войната на Путин в Украйна през българския футбол - Бербатов- Михайлов, човекът от Банкя,   присъства Карадайъ, президентът Радев.

В интерпретацията си карнавалистите са сложили на президента Путин перчема и добре познатия мустак на Адолф Хитлер. В ръцете си държи макет на потъналия руски крайцер „Москва“ и го гледа с тъга.

"Най-важното е, че той ще бъде теглен от трактор".

В карнавалните сюжети, общо 64, габровци поглеждат откъм смешната страна и към пандемията и вярата в лечебните свойства на белината, осмиват познати персонажи от протестните митинги. Показват в хрумките си своя интерпретация на кризата с газа, с цените на горивата и стоките. Режисьорите и сценаристите не пропускат емблематични случки от битието ни.

Снимка: Велина Махлебашиева
В колоните от маскирани габровци и гости тази вечер се очаква да се влеят повече от 3 хиляди души, а зрителите, по информация на организаторите от габровската община се очаква да достигнат 30 хиляди. Всички те ще наблюдават ритуалното отрязване на опашката на габровската котка, останала през годините символ на пестеливците, които и в харчовете за карнавала пестят, като от стари макети правят нови, издава художникът на куклите Драгомир Цанев.

"Вземи едно кенгуру - то е нещо средно между магаре и кенгуру. Може да бъде и кон, и магаре, с малка обработка може да бъде и зайче".

Карнавалните макети се изработват от стиропор, хартия, рабица и тел, нужни са лепило и боя. Тази година е отишъл повече от 1 тон желязо, използвани са около 10-15 кубически метра стиропор и 200 кг. лепило. Габровски фирми финансират голяма част от разходите за направата на фигурите и за шествието, през което ще дефилират, както стана ясно, все познати персонажи, но дали зрителите ще ги разпознаят. Това зависи от художника, а шаржирането е най-сложната част от работата мул.

Часове остават до началото на карнавалното шествие, което потегля в 6 и половина довечера. След него ще започне концертът на група Остава, а в 10 часа светлинно шоу ще озари небето над Габрово.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12