Да се спрем сега по-подробно на две партии, които според социологията увеличават влиянието си – "Възраждане" и "Български възход". Интересното е, че партията на бившия служебен премиер Стефан Янев все още няма съдебна регистрация, но има такова влияние, според социолозите, за което редица традиционни политически формации могат само да мечтаят. При "Възраждане" също се наблюдава интересна тенденция. Тази партия е обект на постоянни критики от страна на официозните медии и на либералните говорещи глави по телевизорите. Т.е. на онези лица, които претендират, че разбират от всичко и че всички останали трябва да се съобразяваме с мненията им. Напоследък този умнокрасив коментариат е съсредоточил основния си огън именно срещу "Възраждане" и "Български възход". Независимо от това обаче тези партии изобщо не губят влияние. Напротив, увеличават го. Значи какъв е изводът? Колкото повече те ругаят официозните говорители, толкова повече нормалните хора те харесват.
Има една много важна причина, поради която партии като "Възраждане" и "Български възход" увеличават влиянието си. Техните послания са в много по-голям синхрон с тревогите и стремежите на българските граждани, отколкото с указанията, които идват от задграничните ни партньори. Разбира се, българските политици трябва да се съобразяват и с желанията на чуждестранните партньори, но трябва да се ръководят най-вече от това, което искат съгражданите им. Защото когато гласуваме за някоя партия, ние не желаем тя да се превръща в безмозъчна пионка на Брюксел, Вашингтон или Москва. Ние искаме българските партии да защитават преди всичко нашите интереси.
Да добавим сега малко конкретика към тези разсъждения. За нормалните хора няма никакво значение какви ще бъдат енергоресурсите, които ще ползва България – руски, азербайджански, американски, катарски. Също така няма значение дали ще идват от едно, или от десет места. За нас е важно, когато си плащаме сметките за отопление в края на месеца или когато влизаме в магазина, да не изпадаме в шок и ужас при вида на бясно скачащите цени. Извините, ама ако преди диверсификацията сиренето е струвало 10 лева килото, а след нея скочи на 20 лева, защо ни е подобна диверсификация? Да, има едни българи, не много на брой, но пък изключително гласовити, които не спират да твърдят, че трябвало да правим жертви в името на евроатлантическите ценности. Само че когато средствата ти за живот идват от чуждестранни грантове, когато месечният ти доход е от порядъка на 8-10-15 хиляди лева, нямаш никакъв проблем да правиш икономически жертви, нали? Просто нямаш проблем да даваш 20 лева за кило сирене или да плащаш 800 лева за парно. Така че справедливо ще бъде, ако именно онези, които най-силно призовават да затягаме коланите в името на някакви ценности, най-напред да декларират реалните си доходи и едва след това да започват с прочувствените си тиради.
Логично е именно партиите, които разбират тревогите на нормалните българи, да увеличават влиянието си, а тези, които се ръководят от написаните в чужбина политически наръчници, да го губят. И още нещо важно има. Повечето българи са разумни хора и елементарната пропаганда няма как да формира мисленето им. Сигурно си спомняте как преди 1989 г. генералната линия изискваше да гледаме на Съветския съюз като символ на абсолютното добро, а на САЩ като символ на абсолютното зло. Слушахме непрекъснато това клише и никой не му вярваше. Същото е и сега. Настоящата генерална линия изисква да възприемаме САЩ като абсолютното добро, а Русия като абсолютното зло. Като всяка глупава пропаганда и тази не е вярна. И никой нормален човек не я приема сериозно. Тъкмо партиите, които излизат извън тази крайно опростена черно-бяла картина за света, ще печелят доверие. А онези, които доброволно са се разположили върху прокрустовото ложе на едноизмерните възгледи, ще губят все повече и повече гласоподаватели.Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред какви трудности са изправени тази година собствениците на бостани, отразява ли се и при тях пагубно сушата и има ли бъдеще за този вид земеделие? На тези и още въпроси отговаря производителят..
Летни празници на Балкана започват в населените места в община Георги Дамяново. Традицията се спазва от десетки години. От днес до края на месец август всяка събота в четири населени места в община Георги Дамяново се провежда празник на Балкана. Тази вечер от 20 часа на площада в село Говежда ще се изявят танцови и фолклорни състави от общината,..
"В тези седем дена в село Гложене, в Илинден и в София и сега, седейки си със слушалки във вашето студио си мисля - какъв ли вид слушалки трябва да си слагаме всеки ден, какъв ли трябва да е филтърът, има ли изобщо филтър, сподели за "Нощен Хоризонт" Николай Милчев, поет и писател, който седем дена си води записки за преживелици и съзерцания през..
Лятото не е само почивка на море, вълни, плажове и коктейли. За някои хора това е скучно и виждането за приятно изкарване е бягство в планината, в дивото, там, където другите ги няма и навалицата е сведена до навалица от безброй дървета. За да сме сигурни, че ще изкараме една добра почивка в условия, близки до екстремните, защото ние все пак сме..
В свят на бързи пътувания има един път, който не гони крайна дестинация, а търси дълбокия смисъл. Нарича се " Светият път", поклоннически маршрут , който започва на 1 юли от Велико Търново . В момента преминава през София и ще стигне до Рилския манастир на 6 август, след като бъдат извървяни пеша тези близо 700 километра от старата ни българска..
" Този политически сезон започна с престъпление и свърши с престъпление . Какво имам предвид? Започна с фалшификация на изборите, доказано от три партии, които са фалшифицирали протоколи и са крали гласовете на хората, визирам ГЕРБ-СДС, БСП "Обединена левица" и ДПС "Ново начало". Това заяви пред БНР политологът Калоян Методиев , част от екипа на..
Фестивалът "Сцена на върховете” и десетото юбилейно издание на "Опера на върховете “ - две от големите летни събития в България тази година, които ще се проведат в магнетичната атмосфера на Белоградчишките скали , обещават незабравима програма за жителите и гостите на града. Силен интерес към фестивалите на Белоградчишките скали - "Опера на..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..
През изминаващата седмица, природата за пореден път показа на човека, че е по-могъща от него. В сряда, на руския полуостров Камчатка в Далечния..