Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сградата е строена изцяло от шипченци като дом-паметник

Необходими са още средства за възстановяването на читалище "Светлина" в Шипка

Пътуващата благотворителна изложба може да се види в района на Ларгото в София до 27 май

Снимка: БГНЕС

Благотворителната изложба "Светлина за Шипка" за възстановяване на читалището в град Шипка продължава до 27 май на Ларгото в София. Средствата са необходими за цялостно възстановяване на емблематичната сграда на читалище "Светлина", която е паметник на културата. Вече е проведен укрепителен ремонт, извършен от Община Казанлък с помощта на Министерството на културата, но той не е достатъчен.

Читалището през 2018 г. Снимка: БГНЕС

"Ремонтът е предвиден в три етапа. Първият етап е минал. Успяха да подменят покрива и да заздравят носещите конструкции. Ние поехме инициатива за събиране на средства за третия етап – за реставриране на сградата", поясни в предаването "Хоризонт до обед" Деница Стефанова от читалище "Светлина".

Изложбата е пътуваща. От Пловдив идва в София, предстои да посети Стрелча и Стара Загора. Включва 54 живописни творби на художници от цялата страна.

"Засега средствата са малко. Събрали сме около 400 лева в Пловдив. При откриването на изложбата в Ларгото бяха събрани 860 лева. Очаква са средствата да са повече. Оставихме дарителска каса там", уточни Стефанова.

Дарителска кампания е имало и преди десетилетия, разказа Деница Стефанова.

Така е изглеждала сградата на читалището през 2018 г. Снимка: БГНЕС

Сградата е строена изцяло от шипченци, а идеята датира от 1912 година. В София е действал инициативен комитет "Шипка", в който са участвали шипченци в столицата.

"Събират пари, вълна, розово масло – кой каквото може да даде. 1927 година парите ги даряват за читалищен дом-паметник. Идеята им е била да не бъде обикновена сграда, да бъде освен просветен център място за памет. Всяко едно семейство в Шипка участва с доброволен труд и с дарения."

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42