Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На каква кирилица пишем?

Снимка: Pexels

На каква кирилица пишем? Този въпрос беше поставен преди време заради изискване от министерството на електронното управление. То настоя всички администрации да започнат да пишат с т.нар. българска кирилица.

България е дала азбуката на близо 300 милиона души в Азия и Европа, а малките нюанси определят не само идентичността, но и отношението към езика.

"От запълването на празните полета в изследванията на езика ни зависи нашата идентичност", казва издателят Стефан Пеев. През февруари, докато разказваше за осъществяването на идеята да се създаде дигитален шрифт с почерка на Левски.  

"Това е начин да проучваме развитието на писмената ни култура. Нямаме нито едно изследване, което да се опитва да ни обясни как сме преминали от формите на църковнославянските букви към формите на съвременното ръкописно писмо".

Преди половин година със Стефан Пеев се свързал Питър Билък - един от големите съвременни шрифтови дизайнери и преподавател в Кралската академия на Нидерландия. Билък помолил Стефан Пеев да му предостави материали, свързани с развитието на ръкописния почерк в България. Събирането на данните показало на Пеев, че това поле не е разработвано от 1985 година насам, когато от този свят си отива проф. Васил Йончев, оформил съвременния възглед за графичната форма на българската писмена система.  

Александър Неделев е един от известните български шрифтови дизайнери, които се опитват да възродят вниманието към типично българското изписване на кирилицата. Това той прави чрез бизнеса си. От 12 години Неделев и Вероника Славова създават шрифтове за чужди и български компании. Но с един урок по история Неделев илюстрира вековните традиции, които трябва да бъдат променяни в дигиталния век по отношение на изписването на кирилицата.  

Холандска кирилица, руска кирилица, българска кирилица. Объркващо... Подобно объркване имало и когато през 2007 година трябвало официалният вестник на ЕС да отпечата решението ни за приемането ни в Евросъюза. Това е времето, когато кирилицата става третата графична система за страните членки.

Засега инициатива за общоевропейски български шрифт няма. Но надежда дава друга инициатива, която набира все повече съидейници. Подкрепата за идея на министерството на дигитализацията - администрациите да започнат да пишат с българските кирилски букви. Пламен Мотев от студио, изработващо дигитални шрифтове, казва, че това е логична стъпка именно заради създаването на идентичност, която към момента не е ясно изразена.  

Той свидетелства, че все повече бизнеси се обръщат към новите шрифтове.

И Пламен Мотев, и Александър Неделев правят уговорката, че дебатът за изписването с по-облите букви не трябва да се политизира.

"Дизайнът не признава граници", категоричен е Неделев. А ограниченията само могат да са в ущърб на креативността.  

Според него шансът да бъде популяризирана българската азбука минава през компаниите, които да разберат ползите от персонализирани шрифтове. Той е категоричен, че изучаването на езика е със сигурност повече дизайн.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03