Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На каква кирилица пишем?

Снимка: Pexels

На каква кирилица пишем? Този въпрос беше поставен преди време заради изискване от министерството на електронното управление. То настоя всички администрации да започнат да пишат с т.нар. българска кирилица.

България е дала азбуката на близо 300 милиона души в Азия и Европа, а малките нюанси определят не само идентичността, но и отношението към езика.

"От запълването на празните полета в изследванията на езика ни зависи нашата идентичност", казва издателят Стефан Пеев. През февруари, докато разказваше за осъществяването на идеята да се създаде дигитален шрифт с почерка на Левски.  

"Това е начин да проучваме развитието на писмената ни култура. Нямаме нито едно изследване, което да се опитва да ни обясни как сме преминали от формите на църковнославянските букви към формите на съвременното ръкописно писмо".

Преди половин година със Стефан Пеев се свързал Питър Билък - един от големите съвременни шрифтови дизайнери и преподавател в Кралската академия на Нидерландия. Билък помолил Стефан Пеев да му предостави материали, свързани с развитието на ръкописния почерк в България. Събирането на данните показало на Пеев, че това поле не е разработвано от 1985 година насам, когато от този свят си отива проф. Васил Йончев, оформил съвременния възглед за графичната форма на българската писмена система.  

Александър Неделев е един от известните български шрифтови дизайнери, които се опитват да възродят вниманието към типично българското изписване на кирилицата. Това той прави чрез бизнеса си. От 12 години Неделев и Вероника Славова създават шрифтове за чужди и български компании. Но с един урок по история Неделев илюстрира вековните традиции, които трябва да бъдат променяни в дигиталния век по отношение на изписването на кирилицата.  

Холандска кирилица, руска кирилица, българска кирилица. Объркващо... Подобно объркване имало и когато през 2007 година трябвало официалният вестник на ЕС да отпечата решението ни за приемането ни в Евросъюза. Това е времето, когато кирилицата става третата графична система за страните членки.

Засега инициатива за общоевропейски български шрифт няма. Но надежда дава друга инициатива, която набира все повече съидейници. Подкрепата за идея на министерството на дигитализацията - администрациите да започнат да пишат с българските кирилски букви. Пламен Мотев от студио, изработващо дигитални шрифтове, казва, че това е логична стъпка именно заради създаването на идентичност, която към момента не е ясно изразена.  

Той свидетелства, че все повече бизнеси се обръщат към новите шрифтове.

И Пламен Мотев, и Александър Неделев правят уговорката, че дебатът за изписването с по-облите букви не трябва да се политизира.

"Дизайнът не признава граници", категоричен е Неделев. А ограниченията само могат да са в ущърб на креативността.  

Според него шансът да бъде популяризирана българската азбука минава през компаниите, които да разберат ползите от персонализирани шрифтове. Той е категоричен, че изучаването на езика е със сигурност повече дизайн.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Тончев: Трусовете в отношенията между Европа и САЩ са добра новина за Пекин

"Трябва да се върви към заздравяване на климата в ЕС и когато разговаря с мощни страни като САЩ и Китай, да го прави с един глас". Това заяви пред БНР Пламен Тончев, ръководител на отдел "Азия" в Института за междунородни икономически отношения в Атина. На 24 юли в Пекин се проведе среща на върха ЕС-Китай, на която бяха отбелязани 50 години..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

Родова среща в берковското село Балювица

Родова среща правят в берковското село Балювица. Традицията се спазва от години и на нея идват хора от страната и чужбина. Родовата среща винаги е в последната събота на юли. В малкото берковско селце живеят 30-тина души, но в този ден центърът се изпълва с хора от близо и далеч, разказва кметският наместник Анелия Ангелова. 

публикувано на 26.07.25 в 11:34
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Анализатор: Украйна ще излезе от войната по-малко корумпирана

"Войната не е бизнес" - това пишеше на един от плакатите по време на протестите в Киев срещу посегателството на президента Володимир Зеленски срещу независимите антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро НАБУ и Специализираната прокуратура САПО. Който в Украйна се бие на фронта, който нощ след нощ прекарва в бомбоубежище и..

публикувано на 26.07.25 в 11:27

Патрик Качмарчик: Политиката към въоръжаване трябва да е на общоевропейска основа

Златна треска за оръжейните компании настана в Европа. Особено добре видно е това в миролюбива Германия, където на производителите на оръжия продължава да се гледа с недоверие, дори с укор. Но рецесията, от която Федералната република мъчително се опитва да излезе, и обратът в европейската политика от разоръжаване и мирно съвместно..

публикувано на 26.07.25 в 11:06
Доналд Тръмп

Гардиън: Войната в Украйна ще е ключов въпрос в разговорите на Тръмп с ЕС и Обединеното кралство

Прекратяването на войната на Русия в Украйна е ключов въпрос в разговорите на американския президент Доналд Тръмп с ЕС и Обединеното кралство, твърдят източници, цитирани от Гардиън. Американският президент е в Шотландия, където през следващите дни ще се срещне с британския премиер Киър Стармър и председателя на Европейската комисия Урсула фон..

публикувано на 26.07.25 в 11:02
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение

Тръмпизмът се преживява в Европа като инструмент за отмъщение. Това обясни пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат и президент на Института за публична политика. "Ако се вгледаме, ще видим една обща тръмпистка платформа, която ентусиазира тези националистически сили в Европа, но заедно с това ще видим и много разлики. Това, което се..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Близо 60 лади от времето на социализма на изложение в Трявна

Трявна е домакин на националния събор на Лада клуб България. Близо 60 автомобила с емблематичната от времето на соца марка ще бъдат показани в рамките на изложението, след официалното откриване днес в 11 часа.  Различни модели автомобили с марка "Лада", притежание на колекционери от цялата страна, ще бъдат подредени за изложението по пешеходната..

публикувано на 26.07.25 в 10:24