Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се настаняват и адаптират бежанците в Смолянско?

Снимка: БГНЕС

Расте броят на бежанците от Украйна, които пристигат за настаняване в държавни бази в Смолянска област. Сред чужденците вече има наети на работа в региона. 

Първите бежанци настанени в Смолянска област бяха около 300. През последните дни новопристигналите са 150. Най-много са в Смолян, Пампорово и Девин.

"Настанени са хората в станция на Министерския съвет и на АПИ. По 75 човека в двете станции. Хората са обезпечени с храна, с дрехи. Чувстват се добре", казва областният управител Емил Хумчев.

Институциите в областта работят в синхрон, за да подслонят безпроблемно бягащите от войната в Украйна. Екип от Агенцията по заетостта е посетил 12 хотела и частни имоти, за да могат да бъдат консултирани и анкетирани бежанците. От установените 127 души, 126 са поискали да бъдат анкетирани, 50 по тяхно желание - за работа. 12 работодатели са поискали да наемат украинци на работа, като свободните работни места са за 27 души, пояснява Рабие Кьосева, директор на Бюрото по труда в Смолян.

"От всички наши насочени лица украинци 15 вече са на работа. Мога да кажа, че това беше с усилия, тъй като голямата част нямаха желание да се интересуват от работните места тук. От тези 15 лица 11 са в сферата на производството."

Според Кьосева се прави "възможното и невъзможното" да се мотивират украинските бежанци и да бъдат интегрирани.

Таня е сред наетите за помощник в кухня в ресторант в Смолян.

"Всичко е добре, свикнахме постепенно. Търсим работа. Благодаря на директора на хотела, който ме прие на обучение, а на по-късен етап ще ме вземе на работа. Смолян е много красив, хората са доброжелателни, обръщаме се към тях и всички ни помагат. Приспособяваме се, защото просто друг избор нямаме. Живея тук с детето ми - момче на 11-години, тук му харесва. Вероятно максимално дълго ще бъдем тук, защото е безопасно. Колко ще продължи това в Украйна, ние не знаем. Нямаме надежди за по-добро."

"Обучавах се за готвач в Украйна, но не съм работила по професията си там, защото нямаше работа. Сега работя в кухнята на ресторанта, тук има добър колектив. Всички ми помагат и ме обучават. Благодаря, че така се случи", допълва Таня.

С помощта на Бюрото по труда в Чепеларе 29-годишната Катя от Киев също вече е на работа в студио за красота. 

"Аз съм с малко дете и се устроих като майстор на маникюр. Много ми помогнаха с работата и съм много благодарна на България, която ни прие добре и ни помага. Плановете ми са да открия свое студио – събрала съм момичета, които искам да обуча. Чувствам се отлично", споделя Катя.

Сергей от град Николаев е настанен в Пампорово и се възползва от възможностите на откритата трудова борса в центъра на Смолян, за да си потърси работа.

"Аз съм от един месец в България, в Пампорово. Аз съм инженер, 10 години управлявах филиал на предприятие за производство на пелети за отопление. Може би никога няма да се върна в моя град, ако остана тук да живея и всичко бъде добре. Не мога да прогнозирам. Много искам да се върна в моя дом, но нищо не знам." 

"Бихме наели украинци, стига те да имат подходящо образование и желание за работа. Не сме върнали никого", посочва Костадин Миланов е представител на производствено предприятие в областния град.

Снимка: Радостина Чернокова

Люда е от Одеска област. Заедно с още 7 души е настанена в хижа "Тешел". Дошли тук чрез нейна приятелка. 

"Три месеца живеем тук, хората ни нахраниха, оформиха ни всички документи, получихме помощ от вашата държава. Не знаем още какво да правим. Трябва да се търси работа, но в по-голям град. Аз съм счетоводител. Хората се надяват, че ще свърши, а няма да свърши скоро. Благодарим на тези, които ни приеха. Всички се надяват, че ще се върнем."

В момента Люда и останалите й съграждани обмислят дали да се преместят по новата програма в общинска база в Неделино с капацитет за около 60 души. Сградата е бивше ученическо общежитие. Всяка стая е оборудвана със санитарен възел, уточнява кметът Боян Кехайов. Той се е ангажирал да поставят допълнително печки и хладилници, ако базата приюти бежанци.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10