Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биологичен поглед към войната в Украйна

Докторът по биология Дмитро Лутценко разказва за живота на научните среди и за това как изглежда конфликтът от ледения континент

Дмитро Лутценко
Снимка: личен архив

Войната в Украйна промени различни сфери на живота. Събитията, започнали с руската агресия на 24 февруари, повлияха и на научния живот в Украйна.

Как изглеждат събитията през очите на един доктор по биология?

Месец след началото на войната "Изотопия" разговаря с Дмитро Лутценко. Той работи в Института по криобиология и криомедицина в Харков. Преди 5 години е част от антарктическия екип в украинската антарктическа станция Вернадски. Днес в родния му Харков има война. Затова той бяга със семейството си в Полтава.

Дмитро Лутценко ни разказва своята история и какво се случва днес с учените в Украйна. Разказ за войната от научна и човешка гледна точка.



Дмитро: "Много хора от научните среди на Украйна се присъединиха към армията. Някои, които живеят в райони с ожесточени бойни действия, трябваше да ги напуснат и сега живеят на друго място в Украйна или са извън страната. Не всички имат възможността да продължат работа по своите научни изследвания и като цяло своята дейност. Други имат тази възможност, като работят в университети в други градове. Експерименталните научни дейности са спрени в цяла Украйна, но могат да се правят изследвания и анализи, които да се използват след края на войната.

Въпреки желанието си Дмитро не успява да стане част от украинската армия, тъй като няма нужната военна подготовка.

Проектите на Лутценко

Механизми за адаптация на животни и хора. Това е един от проектите, върху които работи сега Дмитро Лутценко. Той ни разказва как е започнала работата по него:
Дмитро: "Преди 5 години бях биолог в украинската база Вернадски в Антарктика. Проектът разглежда физиологичните механизми за адаптиране при екстремно ниски температури в антарктически условия, както и някои механизми, свързани със смущения на съня. Това е проблем за полярния регион. През тези пет години събрах доста информация. Когато имах време анализирах данните и писах статии за тези проблеми. Работата ми по този проект продължава и днес.

Поглед към войната от Антарктика и възстановяване на баланса между добро и зло

Дмитро: "Контактувам с много от учените в базата Вернадски. Един от тях  е мой колега от института в Харков, в който работя. За всички е много трудно да гледат какво се случва, всеки има близки и приятели в родината. Това е емоционално изключително трудно за тях.

Украинската база Вернадски

Лутценко продължава да прави наука по време на война. Не смята за уместни сравненията между криобиологията и достигането на най-ниската точка на човешките отношения - войната.

Говори по-скоро за това как трябва да бъде възстановен балансът между добро и зло в тази ситуация: "Това трябва да бъде постигнато чрез задружност. Това, което доминира в Русия като общо съзнание трябва да се промени Имах много мои познати в Русия, с които общувахме лесно. И ако допреди 10 години сме си говорили свободно, то днес това е невъзможно. Те са просто като зомбирани, повтарят пропагандните точки на властите."

Цялото интервю с Дмитро Лутценко може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10