Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биологичен поглед към войната в Украйна

Докторът по биология Дмитро Лутценко разказва за живота на научните среди и за това как изглежда конфликтът от ледения континент

Дмитро Лутценко
Снимка: личен архив

Войната в Украйна промени различни сфери на живота. Събитията, започнали с руската агресия на 24 февруари, повлияха и на научния живот в Украйна.

Как изглеждат събитията през очите на един доктор по биология?

Месец след началото на войната "Изотопия" разговаря с Дмитро Лутценко. Той работи в Института по криобиология и криомедицина в Харков. Преди 5 години е част от антарктическия екип в украинската антарктическа станция Вернадски. Днес в родния му Харков има война. Затова той бяга със семейството си в Полтава.

Дмитро Лутценко ни разказва своята история и какво се случва днес с учените в Украйна. Разказ за войната от научна и човешка гледна точка.



Дмитро: "Много хора от научните среди на Украйна се присъединиха към армията. Някои, които живеят в райони с ожесточени бойни действия, трябваше да ги напуснат и сега живеят на друго място в Украйна или са извън страната. Не всички имат възможността да продължат работа по своите научни изследвания и като цяло своята дейност. Други имат тази възможност, като работят в университети в други градове. Експерименталните научни дейности са спрени в цяла Украйна, но могат да се правят изследвания и анализи, които да се използват след края на войната.

Въпреки желанието си Дмитро не успява да стане част от украинската армия, тъй като няма нужната военна подготовка.

Проектите на Лутценко

Механизми за адаптация на животни и хора. Това е един от проектите, върху които работи сега Дмитро Лутценко. Той ни разказва как е започнала работата по него:
Дмитро: "Преди 5 години бях биолог в украинската база Вернадски в Антарктика. Проектът разглежда физиологичните механизми за адаптиране при екстремно ниски температури в антарктически условия, както и някои механизми, свързани със смущения на съня. Това е проблем за полярния регион. През тези пет години събрах доста информация. Когато имах време анализирах данните и писах статии за тези проблеми. Работата ми по този проект продължава и днес.

Поглед към войната от Антарктика и възстановяване на баланса между добро и зло

Дмитро: "Контактувам с много от учените в базата Вернадски. Един от тях  е мой колега от института в Харков, в който работя. За всички е много трудно да гледат какво се случва, всеки има близки и приятели в родината. Това е емоционално изключително трудно за тях.

Украинската база Вернадски

Лутценко продължава да прави наука по време на война. Не смята за уместни сравненията между криобиологията и достигането на най-ниската точка на човешките отношения - войната.

Говори по-скоро за това как трябва да бъде възстановен балансът между добро и зло в тази ситуация: "Това трябва да бъде постигнато чрез задружност. Това, което доминира в Русия като общо съзнание трябва да се промени Имах много мои познати в Русия, с които общувахме лесно. И ако допреди 10 години сме си говорили свободно, то днес това е невъзможно. Те са просто като зомбирани, повтарят пропагандните точки на властите."

Цялото интервю с Дмитро Лутценко може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38