Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ожесточени боеве в Донбас, Путин се сравни с Петър Велики - акценти от седмицата по света

Разрушения от обстрел в трамвайно депо в Харков, 10 юни 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна и Русия остават вкопчени в ожесточени сражения в района на Донбас. Руският президент Владимир Путин се сравни с Петър Велики, а британският премиер Борис Джонсън оцеля след вот на недоверие. Американският Конгрес обвини бившия президент Доналд Тръмп в опит за преврат. Това са част от важните акценти от международната политика в изминалата седмица.

Украйна губи между 100 и 200 войници на ден, е тъжната равносметка, оповестена от съветника на президента Зеленски Михайло Подоляк. Това е два пъти повече от досега съобщаваните данни. Областният управител на Луганск Сергий Гайдай заяви, че руската страна също търпи сериозни загуби като по думите му руските военни мрат като мухи.

Кремъл официално е обявявал данни за загинали на 25 март, когато съобщава за 1351 жертви, а по украински изчисления те са около 30 хиляди.

Продължават и ожесточените сражения в град Северодонецк в Източна Украйна. И за двете страни изходът от битката ще е решаващ за хода на войната. По думите на украинския президент Володимир Зеленски в Северодонецк се решава съдбата на Донбас.

Според руския посланик в ООН Василий Небензя руските сили напредват в Донбас и скоро ще овладеят цялата територия. Той отхвърли коментарите, че операцията на Москва е в застой и не се движи по план. 

Войната в Украйна коментира и бившият германски канцлер Ангела Меркел в първото си интервю след напускането на поста. Тя заяви, че никога не е подценявала ненавистта, която руският президент Владимир Путин изпитва към западния модел на демокрация.

"Няма оправдание за руското нападение над Украйна. То е брутално нарушение на международното право."

Руският президент Владимир Путин се сравни с Петър Велики с твърдението, че той не отнемал територии от други държави, а ги връщал на Русия.

Путин коментира темата на 350-ата годишнина от рождението на Петър Велики, който модернизира Русия с обширни реформи и културна революция след пътуване в Европа.

"Петър Първи води Северната война 21 години. Може да изглежда, че сражавайки се с Швеция, той завзема нещо. Но нищо не е завземал! Връщал е! Никой в Европа не  признал територията за руска, а за шведска, но славяни са живели там с угро-фински народи от незапомнени времена. Защо е отишъл там? Възвръщал и укрепвал - това правел. По всичко изглежда, че на нас също се падна да възвръщаме и укрепваме."

Според държавния глава руската икономика ще остане отворена въпреки конфликта със Запада. Икономиката бе затворена "по времето на Съветския съюз, когато сами се откъснахме - сами създадохме така наречената Желязна завеса. Няма да направим същата грешка отново", каза Путин.

Русия е готова да гарантира безопасния износ на зърно от украинските пристанища в Черно море, обяви руският министър на външните работи Сергей Лавров. Украйна е успяла да изнесе малко над 600 хиляди тона пшеница през румънското пристанище Констанца от началото на войната. Зърното е превозено да пристанището с влакове, камиони и баржи, но количеството е едва 3% от 20-те милиона тона, които Киев трябва да изнесе, за да освободи място за новата реколта.

Британският премиер Борис Джонсън, който е един от най-отявлените поддръжници на Украйна, остана на поста си след като оцеля при вота на недоверие сред депутатите от неговата Консервативна партия. Според британските журналисти и гласоподавателите щетите от вота за премиерството на Джонсън са непоправими. Неодобрението сред депутатите и обществото е много по-голямо, отколкото при подобни гласувания при всички негови предшественици.

И докато едни се борят истината да излезе наяве, други се опитват да спасят планетата за бъдещите поколения.

Нова Зеландия планира обложи с данък газовете, отделяни от овцете и кравите. Това ще я направи първата страна, която таксува фермерите за емисиите на метан, отделяни от животните, които отглеждат. Нова Зеландия е дом на малко над пет милиона души, а в страната се отглеждат около 10 милиона говеда и 26 милиона овце. Почти половината от общите емисии на парникови газове в страната идват от селското стопанство, главно от отделяния метан.

"Метанът е изследван в продължение на сто години и е установено, че е около трийсет пъти по силен замърсител от въглеродния диоксид. Затова и непрекъснато търсим начини да намалим отделянето на метан от кравите."

И за финал един български успех. Номинираната за Оскар актриса Мария Бакалова ще стане част от "Пазители на галактиката 3". Българската звезда ще се присъедини във филма редом до Крис Прат, Зоуи Салдана, Вин Дизел, Брадли Купър и още цяла плеяда холивудски знаменитости.

Целия седмичен обзор на международните събития може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34