Нов рекорд беше записан в едно от най-популярните състезания по планинско бягане и колоездене у нас - "Обиколката на Витоша". Христо Цветков измина почти 100-километровото трасе за по-малко от 8 часа, което се случва за първи път в историята на планинския ултрамаратон. Христо записа втора поредна победа (и трета общо от участията си) и втори пореден рекорд - тази година той финишира с време 7:45:34.
"Малко съм разочарован, че не успях да бягам под 7:40, бях готов за такъв резултат. Но условията в последните двадесетина километра бяха много лоши... През цялото време бягах. Втора година успявам да го бягам цялото (трасе - бел.ред.)" - каза Христо пред БНР. Той счита, че ако следващата година е "суха", има реални шансове за резултат под 7:30.
При жените победи Надежда Ангелова, бивша състезателка по джудо. Тя измина трасето за 9 часа и 19 минути, и около 2 минути не й достигнаха да подобри сегашния рекорд, на Мария Николова.
Повечето от фаворитите се отказаха заради калта в част от трасето. Финиширали участници споделиха пред БНР, че особено са се затруднили в последните 30 км именно заради калта.
Стартът на бегачите беше в събота, минута преди полунощ, а часове по-рано, в 6:00 сутринта същия ден стартираха колоездачите - там победи Емил Стойнев, който навъртя 100-те километра за 4 часа и 3 минути. При жените първа финишира Христина Козарева - 5:26:50.
В дуатлона победители станаха Самуил Вълев (14:46:27) и Деница Зайкова (18:36:39).
Това беше 39-ото издание на “Витоша 100”. Участваха над 2500 състезатели.
В столичния парк “Св.св. Петър и Павел” се проведе световното състезание по 10-дневно и 6-дневно бягане. По регламент участниците въртяха обиколки, всяка от които по 785 м, като можеха да почиват, колкото решат.
В дисциплината “10 дни” Тодор Димитров измина 975 км, което прави по близо 100 км всеки ден, а по време на бягането Тодор отпразнува и рождения си ден. Ветеранът Ради Милев, на 74 години, записа най-доброто време в света в своята възрастова група (70+) - за 10 дни той измина 824 км. Още двама българи участваха в тази дисциплина - Андрей Стефанов “навъртя” 838 км, а Шопан Цеков - 605. В 6-дневното бягане Дийптакша Михайлов пробяга 411 км.
Победителят - Аndrea Marcato от Италия, успя да измине за 10 дни 1190 км.
Александра Тоткова и Николай Русев (клуб "НСА") са тазгодишните шампиони на България по спортно катерене в дисциплината "трудност" при жените и мъжете. Държавното първенство се проведе в края на миналата седмица във Велико Търново. В провелия се по същото време кръг от Купа "България 2022" за деца - 12-13 г., победители са Ида Христоскова и Борис Бечев - и двамата от клуб "Алтиус".
По света
Вече съобщихме за започналата експедиция на четиримата алпнисти Джеф и Прити Райт, Колин Хейли и Фабиан Бул в Каракорум, Пакистан. Тази седмица стана ясна и целта им. По информация на БНР те ще се опитат да прокарат в алпийски стил нов маршрут на връх К7-Централен (6858 м), който се намира в долината Чаракуза. През 2020 г. двойката Джеф и Прити Райт направиха премиера на неизкачвания връх К6-Централен (7155 м)
Денис Урубко и партньорката му Мария Кардел изкачиха девствения връх Кашмал (5975 м) в долината Шигар, Пакистан. Подходът е бил два дни и още толкова - изкачването, в алпийски стил. За Урубко това е аклиматизация за осемхилядниците Гашербрум 1 и Гашербрум 2, които смята да изкачи без употребата на допълнителен кислород. Линията е минавала през ръб, 40-45-градусов кулоар със скали и сняг, достигайки до рамо на 5450 м, където са бивакували. На следващата сутрин са преминали лавиноопасен участък с дълбок сняг, а при срутване на перваз Урубко е паднал няколко метра, но е бил удържан от партньорката си и всичко завършило благополучно. На върха свойката отпразнувала 6 години от началото на връзката си, както разказва алпинистът с полско и руско гражданство.
Близо 34 тона боклук беше събран от Еверест и още 3 от най-високите върхове в Хималаите в тазгодишната кампания за почистване, организирана от непалската армия. От тези 34 тона отпадъци над 26 тона са неразградими. Инициативата се провежда за трети път и в нея се включиха близо 80 души. За 2 месеца (от началото на април) те очистваха районите на Еверест, Лхотце, Манаслу и Канчендзьонга, а боклукът беше транспортиран в Катманду. Там той ще бъде разпределен и част от него ще бъде предаден за рециклиране. Само Еверест тази пролет беше изкачен от близо 700 души.
Освен отпадъците, от района на върховете са свалени и две тела - те са били под връх Канчендзьонга и са пренесени в болница, за да бъдат идентифицирани.
Подготвя се дигитален архив на българските изкачвания на върхове. В началото на годината екипът на сп. 360 издаде книгата на Сандю Бешев “Българи на големите върхове по света”, а с приходите от нея иска да финансира създаването на специализиран сайт с пълната информация за българските изкачвания. ”Целта е да се съхрани и дигитализира архивът на доц. Бешев, събиран в продължение на 70 години, и да се даде възможност за редакция и допълване на записите”, посочват от 360. Проектът ще бъде представен на 22 юни, от 19:00 в Дома на киното в София.
---Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..