Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички спортни обекти на Столичната Община са безплатни за хората със специфични потребности

Снимка: Евелина Стоянова

"За нас беше голяма радост, че можахме да покажем този филм и да реализираме инициативата с филми за подкрепа за достоен живот, която реално сме обвързали с каузата за хората със синдром на Даун, защото това е една възможност да повишим общественото разбиране за това, че тези хора са напълно достойни личности и могат да имат истински, пълноценен и смислен живот като всички членове на обществото ни",  каза за БНР Миряна Сирийски, програмен директор на Фондация "Светът на Мария". 

Тя заяви, че хората със синдром на Даун попадат в групата на хората с интелектуални затруднения.

"Тези хора имат изключително много способности и това, от което имат нужда е ние да ги приемем такива, каквито са и да знаем, че може да имат някакви особености, но такива особености имаме всички".


Председателят на Столичния общинския съвет Георги Георгиев също присъства на прожекцията.

"От четири месеца работим много активно, наред с всичко, което е направено дотук от Общината за интеграция и адаптация на млади хора със синдром на Даун. Благодаря много на родителите, които не просто се грижат за своите деца, създават прецеденти, които се опитваме да превръщаме в политики. Преди два месеца взехме решение - отворихме всички спортни общински обекти безплатно за младежи със специални потребности, така че е необходимо родителите да заявят на сайта на Общината и да проверят графиците със сертифициран треньор. Имат право на безплатни прожекции".

Емил Нешев, треньор на младежи, допълни:

"Те направиха подвиг - решихме, че ще участваме на балканиадата по самбо - 9 държави с множество наши представители. Те бяха в специална категория, където най-напред си вземаха полуфиналите срещу съответния съперник".

В кино "Люмиер" на 13 юли беше първата прожекция от поредицата "Филми за достоен живот". Филмът „Наопаки“ пресъздава историята на момче със синдром на Даун, което става успешен ММА борец и преобръща стереотипа за себе си.  След прожекцията организираме среща с младежите от Спортната федерация по адаптирана физическа активност и със спортистите със синдром на Даун, които се изявиха на Световното първенство за атлети със синдром на Даун в Чехословакия по-рано тази година: Радена Ангелова, Емилиан Костадинов, Александър Асенов, Боян Вандов, Александър Александров. 
Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47