Социалният активист и баптистки пастор се приема за най-изтъкнатия водач на американското Движение за граждански права през 50-те и 60-те години на миналия век. Речта си Кинг изнася пред 250 000 поддръжници на неговите идеи. Отчасти благодарение на думите и действията му се приемат два закона за забрана на дискриминацията на работните места и по време на избори.
А демокрацията в Южна Африка очертава Нелсън Мандела в тричасова реч от 1964 г. от подсъдимата скамейка, в която говори за обвиненията срещу него заради борбата му срещу расовата сегрегация. Въпреки че думите му не го спасяват от присъда, тяхното въздействие поражда смут у южноафриканците:
Мандела прекарва в затвора 27 години, но речта и куражът му играят голяма роля за разпадането на расовата сегрегация в Южна Африка. Той е освободен през 1990 г., печели Нобелова награда за мир през 1993 г. и става първият чернокож президент, избран при напълно представителни избори.
Президентът на САЩ Джон Кенеди има редица въздействащи речи. Първата е още при встъпването му в длъжност на 20 януари 1961 г. в разгара на Студената война и по време на големи социални промени в Америка:
А след като Съветският съюз изпраща първия човек в космоса, за да не загуби „космическата надпревара“ Кенеди обявява, че САЩ ще изпратят хора на Луната в реч в университета „Райс“ в Хюстън, Тексас, през септември 1962 г.:
24 години по-късно, отново в Берлин, друг американски президент – Роналд Рейгън, настоява тогавашният генерален секретар на Комунистическата партия на Съветския съюз да помогне за обединението на Германия:
Именно речта на Горбачов на 25 декември 1991 г. се приема от някои историци като белязала края на Студената война:
И друга реч на съветски лидер – при това незаписана и определяна като „тайна“, оставя отпечатък в света. Това е „За култа към личността и за последиците от него“ на Никита Хрушчов, която той произнася на закрито заседание на ХХ конгрес на Комунистическата партия на Съветския съюз през 1956 г. Забележителното в нея е, че той явно осъжда предшественика си – Йосиф Сталин. Хрушчов казва:
„След смъртта на Сталин, Централният комитет започна да обяснява, че е чуждо на духа на марксизма и ленинизма да се издига един човек, да се преобразява той в суперчовек, притежаващ свръхестествени качества, сходни с тези на Бог. За да не се повтарят грешките от миналото, Централният комитет се обявява твърдо против култа към личността.“
Връщаме се на Запад, където безспорно един от политиците без чиито думи историята може би била различна е британският премиер Уинстън Чърчил. Пред парламента на 4 юни 1940 г. – месец след като поема поста министър-председател, намеквайки, че Втората световна война може да достигне и Острова, той казва:
Интересен факт е, че тази реч не е била предавана на живо по радиото, тъй като британският парламент не е бил окабелен. Журналистите са предали думите му по радиото, а по настояване на звукозаписна компания Чърчил е записал речите си от това време през 1949 г. От изключително значение за геополитиката е и първото обръщение на Чърчил към британския парламент:
„Чест, здрав разум и интересите на държавата изискват всички свободни французи, където и да са, да продължат с борбата по най-добрия начин, по който могат.“
„На онези, които чакат със затаен дъх за любимата медийна запомняща се фраза, обратния завой, имам да кажа само едно нещо: Вие завийте, ако искате. Тази дама не завива.“
„Никога не съм имала повече от една голяма, лична амбиция: народът ми да каже, когато тази прекрасна глава от историята е вече написана и със сигурност посветена на Перон, че е имало жена, предана на президента и на надеждите на хората, които Перон по-късно да превърне в прекрасна реалност. И че тази жена хората любящо са наричали Евита – нищо повече от това: Евита.“
Най-добрите речи оставят отпечатък в обществата за десетилетия. Те надскачат своето време и място, предлагат мъдрост, докосват душите, сърцата и умовете. Стотици хора използват и са използвали гласовете си, за да вдъхновяват и очертаят важните моменти в човешката история, защото думите имат значение и могат да бъдат искрата на промяната.
Властите в Мюнхен определиха нападението с кола в центъра на баварската столица като "предполагаема терористична атака". Извършителят, който се вряза с автомобил в група хора в центъра на Мюнхен, е афганистанец, известен на полицията и криминално проявен. Той е арестуван. Предстои властите да установят статута му на пребиваване в Германия...
Нощният градски транспорт в София няма да спре. Общинските съветници, които подкрепяха решението от 16 януари, не успяха да съберат 31 гласа. "Сега гледахме повторно решението за спиране на нощния градски транспорт, защото беше върнато от кмета. Законът предвижда, че когато кметът наложи вето и върне за второ разглеждане едно решение, то..
Със заповед на председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура“ инж. Йордан Вълчев за директор на "Националното тол управление“ от днес е назначен инж. Олег Асенов. Росен Желязков поиска кадрови промени в ръководството на ТОЛ управлението Инж. Олег Асенов е професор по Компютърни мрежи и..
В петък училищата в столичните райони, в които няма парно заради аварията в Столичната Топлофикация, ще учат дистанционно. Ако няма отопление и в понеделник, дистанционното обучение ще продължи. Това обясни Десислава Желязкова - директор на Дирекция образование в Столична община. "Детските градини имат организация и продължават своята..
Съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров критикува БСП, "Има такъв народ" и ГЕРБ за това, че не подкрепиха създаването на парламентарна комисия, която да провери Делян Пеевски. Чакъров е на мнение, че управлението трябва да остане и този кабинет има важни цели, които трябва да свърши. Той припомни, че от ДПС около Доган са излезли с ясни..
Идеята да се обвърже финансирането на обществената мисия на БНР и БНТ, не е нещо ново. 5 години минаха, откакто беше разработена и има готов проект на Закон , но промените тогава не минаха. 5 години по-късно ние сме пред една нова реалност, каза председателят на СЕМ Симова Велева в интервю пред БНР. "Европейският акт за..
Руският външен министър Сергей Лавров заяви днес, че е изненадан, че целият свят е сметнал вчерашния телефонен разговор между президента Владимир Путин и американския му колега Доналд Тръмп за някакво "извънредно" събитие, предаде Ройтерс. В интервю за Си Ен Ен Лавров определи разговора, в който двамата лидери са обсъждали прекратяването на..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..