Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Към колониална демокрация“ - заблуди и прозрения от 30-годишния преход

Румен Воденичаров: Бъдещият политически елит трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета

Румен Воденичаров
Снимка: БГНЕС

„Да живееш в интересни времена“ е известно китайско проклятие, така актуално по нашите географски ширини. Единствената ни утеха е, че интересните времена провокират интересни размисли. Такива ще откриете в настоящата книга – Magnum opus на един доктор по квантова химия, ексдепутат от VII ВНС и екскандидат за вицепрезидент на първите преки президентски избори (1992) – Румен Воденичаров.

Книгата "Към колониална демокрация" съдържа статии, интервюта, и, по думите на автора - някои "заблуди и прозрения" от последните 30 години.

Терминът "колониална демокрация" е на покойния философ Александър Зиновиев, уточни Румен Воденичаров в интервю за БНР.

"Той казва: "Ние направихме колониална демокрация или демократичен тоталитаризъм – изберете си едното от двете."

"Преходът ни е погрешен и той се дължи на това, че неолибералната идеология пристигна в Европа и зае водещи позиции", посочи Воденичаров в предаването "12+3". Според него неолибералната доктрина е довела до редица погрешни решения, едно от които са "т.нар. зелени сделки". 

"Либералната демокрация, когато се прави с външно управление, води до нещо, което губи суверенитет икономически, губи държавен суверенитет и се превръща в нещо като колония."

"Ако българският бъдещ политически елит трябва да направи нещо, то трябва да направи усилия за възстановяване поне на част от суверенитета. Ние в момента не можем да вземаме самостоятелни решения и това се вижда по най-различни въпроси, като тръгнем от Македония и стигнем до войната в Украйна и следващите конфликти, които също са неизбежни", коментира Румен Воденичаров. 

Воденичаров е на мнение, че българската демокрация е била опорочена от избора на пропорционалната избирателна система, което той е определял като "заговор на двете големи политически сили - СДС и БСП, срещу демокрацията".

"След 30 години вече стигаме до една задънена улица. Вече е късно за мажоритарна система, тъй като има много богаташи, които биха си купили местата, но тогава не беше така. Смесената система беше прилична за българските условия."

Румен Воденичаров разви хипотезата, че ако Велко Вълканов (чийто вицепрезидент щеше да бъде самият Воденичаров – бел. ред.) беше успял да стане президент, "България щеше да опита да има друг път на развитие, но щяхме да бъдем ликвидирани, съвсем сигурно".

"Такива неудобни личности на границата между исляма и християнството, между Изтока и Запада във военно отношение изобщо не са възможни."

Отношенията ни с Русия трябва да бъдат поставени на друга, равноправна и дружеска основа, изтъкна още Воденичаров.

По думите му Русия дотолкова се е отчаяла от братския български народ, че дори да се състоят, при нови преговори с "Газпром" "може би ще бъдем наказани, за да се потвърди фразата, че империите забавят, но не забравят".

Той е оптимист, че в лицето на "Възраждане" може да се възроди идеята за единен национален фронт, в който да влизат всички по-малки партии с патриотична и славянска насоченост

Чуйте интервюто на Петър Волгин с Румен Воденичаров в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05