Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Дневния център за деца с увреждания в Русе направиха детска площадка

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе
Снимка: Ася Пенчева

Нова детска площадка с всички необходими уреди за разнообразни игри беше открита в Дневния център за деца с увреждания "Милосърдие" в Русе. За дейността там разказва кореспондентката ни Ася Пенчева.
Център "Милосърдие" към благотворителната организация на Католическата църква в Русе е създаден през 1998 година, когато по идея на Негово светейшество папа Йоан Павел Втори започва изграждането на 100 центъра за деца с проблеми в целия свят. Един от тях е този тук, в Русе. Основен принос за това има изпълнителният директор на русенския клон на "Каритас" Стефан Марков, който си спомня началото.

"Ние стартирахме с много по-малко персонал, с по-малки дейности. Това е първият център в Русе за деца с увреждания и стана популярен. Довериха ни се родителите на децата. Общината след това ни предостави сградата на улица "Байкал".

Събитието, което събра съмишленици и приятели в център "Милосърдие", е новата детска площадка. Нейното изграждане става възможно благодарение на помощта от благотворителната организация на Католическата църква в Германия "Реновабис". Ръководителката на център "Милосърдие" в Русе Теодора Герганова сподели за "Хоризонт" защо е важно това пространство за децата.

"Преди имахме съоръжения - детска площадка в двора на Центъра, който е доста голямо пространство, но съоръженията бяха доста амортизирани, изпочупени от децата от квартала. Беше изпочупено всичко. За съжаление тогава не можахме да осигурим средства за децата, защото само в междублоковото пространство можеха да обособяват такива детски площадки. Тогава решихме, че е изключително важно децата да имат пространство, в което освен затворени в този Център трябва им осигурим и възможност да са сред природата".

Дневния център за деца с увреждания „Милосърдие“ в Русе    Снимка: Ася Пенчева

Екипът на Дневния център "Милосърдие" на "Каритас" Русе полага всекидневни грижи за 34 деца от 2 до 18-годишна възраст с различни специфични нужди - и физически, и ментални. Едно от тези деца е Алис, чиято майка Рени Иванова сподели: впечатленията си.

"Центърът е едно от малкото места със специфични потребности, които могат да посещават. Има невероятна база. Постоянно се стараят да отриват нови неща и нови придобивки за центъра, благодарение на които специалистите да работят с всяко едно дете според нуждите му, тъй като тук освен с психологически особености има и деца с физически проблеми. Нуждите на всяко дете са различни. Тук се стремят за всяко дете да има подходяща база и да може всеки специалист да работи с тях".

Всички услуги в центъра са напълно безплатни за семействата. Тук има не само чудесна безопасна площадка, а и обновена зала за кинезитерапия с рехабилитационни уреди, хидромасажна вана, психомоторен кът, мултисензорна стая и най-важното - любов към малките.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00