Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 80 на сто от училищата, детските градини и социалните заведения в града са на газ

Училищни директори в Стара Загора се чудят как да топлят децата през зимата

Много от учебните заведения нямат друга алтернатива, освен онлайн обучение

Снимка: Pixabay

Над 80 на сто от училищата, детските градини и социалните заведения в Стара Загора се отопляват на газ.

Пред директорите стои въпросът с обезпечаването на отоплението през зимата.

В крайните квартали на града има няколко училища, които не са газифицирани и са на течно гориво, което обаче не е по-малък проблем.

В много от обектите се готви на място и уредите работят на газ.

"Ще се справим финансово, ако и само при условие, че се запазят сегашните цени на газа и не поскъпне повече", оптимист е Теодора Николова, директор на гимназия "Ромен Ролан".

"Нямаме алтернатива. Нашата сграда е голяма. Не можем да се отопляваме с електрическа енергия, нито на твърдо гориво. Това е единствената възможност. Силно се надявам да имаме доставки на газ през целия отоплителен сезон и на присъствена учебна година."

Директорът на средно училище "Иван Вазов" Динко Цвятков също изразява своите притеснения.

"Никой не знае каква ще бъде зимата, каква ще бъде цената, която вече е с повече от 80% по-висока, което допълнително ще натовари бюджета на училището. Ако има газ, всичко ще бъде нормално."

Училището няма възможност сега и за тази учебна година да направи мащабна инвестиция, за да замени източника на отопление с климатици.

"Ако сложим печки от типа на конвекторните, няма да можем да си позволим да плащаме тока, който е значително по-скъп от отоплението на газ."

Цвятков е категоричен, че ако цената продължи да расте с такива темпове, няма да могат да си платят отоплението.

Мариана Пенчева е директор на средно училище "Максим Горки" в Стара Загора. Тя също изразява притеснения за доставките и цената на газа.

"Алтернатива имаме, но не за отоплението, а за провеждане на относително нормален учебен процес – в електронна среда."  

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49