Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 80 на сто от училищата, детските градини и социалните заведения в града са на газ

Училищни директори в Стара Загора се чудят как да топлят децата през зимата

Много от учебните заведения нямат друга алтернатива, освен онлайн обучение

Снимка: Pixabay

Над 80 на сто от училищата, детските градини и социалните заведения в Стара Загора се отопляват на газ.

Пред директорите стои въпросът с обезпечаването на отоплението през зимата.

В крайните квартали на града има няколко училища, които не са газифицирани и са на течно гориво, което обаче не е по-малък проблем.

В много от обектите се готви на място и уредите работят на газ.

"Ще се справим финансово, ако и само при условие, че се запазят сегашните цени на газа и не поскъпне повече", оптимист е Теодора Николова, директор на гимназия "Ромен Ролан".

"Нямаме алтернатива. Нашата сграда е голяма. Не можем да се отопляваме с електрическа енергия, нито на твърдо гориво. Това е единствената възможност. Силно се надявам да имаме доставки на газ през целия отоплителен сезон и на присъствена учебна година."

Директорът на средно училище "Иван Вазов" Динко Цвятков също изразява своите притеснения.

"Никой не знае каква ще бъде зимата, каква ще бъде цената, която вече е с повече от 80% по-висока, което допълнително ще натовари бюджета на училището. Ако има газ, всичко ще бъде нормално."

Училището няма възможност сега и за тази учебна година да направи мащабна инвестиция, за да замени източника на отопление с климатици.

"Ако сложим печки от типа на конвекторните, няма да можем да си позволим да плащаме тока, който е значително по-скъп от отоплението на газ."

Цвятков е категоричен, че ако цената продължи да расте с такива темпове, няма да могат да си платят отоплението.

Мариана Пенчева е директор на средно училище "Максим Горки" в Стара Загора. Тя също изразява притеснения за доставките и цената на газа.

"Алтернатива имаме, но не за отоплението, а за провеждане на относително нормален учебен процес – в електронна среда."  

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01