Иновативната услуга за тази уязвима група от населението се предоставя от БЧК по проект на стойност над 3 милиона евро.
"Има много самотни, такива като нас. Ако не са тези от Червения кръст, умираме!"
"Понякога е нужен един разговор с тях. Те се чувстват доста по-добре и знаят, че има някой отсреща, който се грижи за тях", казва Момчил Манев, фелдшер, който работи към БЧК.
Това е линия за подкрепа. От едната страна са самотните възрастни хора, а от другата – медицинските специалисти на БЧК.
Виртуалната среща се случва във Враца. Анализират се данни, които постъпват от два вида устройства в специализиран софтуер.
"Нашата работа на практика е 24 часа 7 дни в седмицата", допълва фелдшерът.
По-широко използваното устройство подава базови данни - за пулс, ниво на стрес, енергия на тялото, брой крачки.
"Екипите нанасят данни, т.нар. сесии. Ние се съобразяваме с това потребителите какви заболявания имат и какви медикаменти използват. Събираме цялата информация от показателите, които пристигат от устройствата", разказва Манев.
"Това е иновативен метод, който е заимстван от Норвежкия и Швейцарския червен кръст. Той сега прохожда, в прогрес е. Там работи отлично и има ефект."
Още детайли чуйте в звуковия файл.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..