Интелигенцията тогава се опитвала всякак да възпита любов към България. Така, с дарения, в Добрич преди толкова много години се появява Частна българска гимназия. Някогашната сграда на училището наскоро била съборена.
Краеведът Веселина Малчева, която е почти на 90 години, е сред ученичките на това патриотично училище. Тя е родена през 1932 г. Била е в първия випуск.
"В Добрич тези учители бяха големи патриоти. В програмата, която предаваха, на румънската история и литература, те вмъкваха тихомълком стихове на Вазов, на класиците, на Ботев, за Левски говорят, за Чинтулов. Всичко това – нелегално", спомня си тя.
Децата учели задължително в румънското училище, а в частното школо отивали допълнително, в свободните часове.
"Тези учители не са получавали редовно заплата, защото заплатата им идва нелегално от пределите на Стара България, с пратеник – куриер, който правел нелегална среща в село Балъджа, във воденицата. Няколко години преди освобождението на Добруджа, румънците научават, че там, в мелницата, ще дойде куриер, който да носи заплати и тръгва потеря, стражари. Обаче българин от селото предупреждава…"
Мария Паскалева, омъжена за художника Никола Тахтунов, била касиер. Усещайки обкръжаването на воденицата, тя накъсала списъка на получателите на нелегалните заплати на парченца и ги погълнала.
"Когато отиват и я намират най-горе в мелницата, тя казва – аз дойдох за мливо, да си смеля жито. Това е героиня, която за Добруджа, за учителите, за интелигенцията е правила всичко."
Повече чуйте в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..