Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След дългогодишен живот в САЩ проф. Мария Цакова се установи в България

Тя е автор на много статии във вестник „Македонска трибуна“

Проф. Мария Цакова
Снимка: личен архив

Професор Мария Цакова е ключова фигура от най- новата емиграция в САЩ. Напуснала България точно три дни след  10 ноември, 1989 година, когато Тодор  Живков пада от власт. Повече от 15 години тя се занимава с историята на  сънародниците ни, които след неуспеха на Илинденското въстание, тръгват по дългия път към Новия континент. Събира документи и архиви, пише статии във вестник „Македонска трибуна“, който и до днес се поддържа от  патриотичната организация на три поколения емигранти. Дългата ръка на югославската УДБА я изхвърля от вестника, защото защитава българския характер на тази стогодишна общност.

Принудена да търси  друго научно поприще, тя става университетски преподавател по английски език. Дългът към историята и истината в нея я връща преди година отново в Българи, за да пише книгата на премълчаваното досега.

Тя е третото поколение на онези българи, които преди повече от сто години, след разгрома на Илинденското въстание, тръгват за новия континент и там, в далечната земя, създават  своя патриотична организация. Наречена Македонска, но без капка съмнение в българския характер на тази дума. Как младият историк и литератор Мария Цакова се озовава в САЩ?

"Аз напуснах България на 13 ноември 1989 година, три дни, след като Тодор Живков падна от власт. Как заминах - получих покана от македонската патриотична организация за три години да работя за вестника и архива в САЩ и Канада", каза за БНР Мария Цакова.

Проф. Мария Цакова и нейни колеги в САЩ   Снимка: личен архив
Македонската патриотична организация чества 100 години от създаването си. Македонската патриотична организация (МПО) е политическа организация, основана във Форт Уейн, САЩ през 1922 г. от емигранти от Егейска Македония. Първоначално се нарича Македонска политическа организация, но сменя името си през 1952 г. От 1927 г. публикува вестник „Македонска трибуна“.

"Създателите на организацията са емигранти от Илинденското въстание, от Балканските войни, от Първата световна война. Тогава е имало и един голям поток от бежанци от българи, но част от бежанците от Вардарска и Егейска Македония се отправят към нови континенти", допълни за рубриката "Горещи сърца" в предаването "Рано в неделя" проф. Мария Цакова

Българските емигранти от Македония, повечето от които работници в тежката индустрия на САЩ създават и свой вестник  „Македонска трибуна“, който излиза без прекъсване 95 години, Мария работи там 15 години.

"Вестникът започна да се издава през 1927 година и досега е излизал без прекъсване. Той също има една много уникална история. Мен ме трогна, когато намерих документи и после разпитвах за този случай? Когато създават вестника разиграват лотария, за да съберат пари и един от членовете на организацията печели кола".

Проф. Мария Цакова със студенти       Снимка: личен архив
С нескрита болка Мария Цакова за първи път споделя как е била принудена да напусне:

"Някои тайни смятам да разкрия и може би сега е момента да кажа първото нещо. Аз бях отстранена и както много години не го вярвах, но изглежда е вярно, че е имало една голяма конспирация срещу мен, защото аз бях на твърди български позиции. Това не им изнасяше на много хора".

И така Мария е принудена да търси друго поприще в работата си. Тя започнала да преподава писмен английски език и става един от любимите професори на студентите.

"Когато излязох от "Македонска трибуна" аз завърших първата магистратура".

Каквито и да са житейските превратности в живота на проф. Мария Цакова, тя никога не изневерява на писателския си талант. Има две издадени книги с поезия, в която основната нишка е историята. Почти готова е и третата книга, която е плод на решението на авторката да скъса с мълчанието по болезнени въпроси:

"Връщането ми в България е едно старо решение, някаква интуиция и магнетизъм да съм тук в средата на всички проблеми". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30