Болниците в Ардино и Крумовград са сред онези малки общински лечебни заведения, на които разчитат местните жители. Поддържат ограничен брой отделения и успяват да се справят дори и в студените зимни месеци. Досега, защото при непрекъснато растящите цени на горивата вече изниква въпросът как ще оцелеят тази зима.
Болницата в Крумовград се отоплява с климатици. Сметките за ток са били приемливи и ръководството ги е плащало без проблем. Сега тобаче са нараснали тройно. Само за миналия месец фактурата е била за 4 000 лева, а времето навън все още е топло, казва заместник-кметицата Неждие Акиф.
"Ако така вървят нещата, горе-долу имат възможности да се справят, но ако има увеличаване на тока, това би затруднило работата на болницата. Горе-долу връзват нещата, но не знаем в предстоящ месеци какви ще бъдат сметките за ток и какви ще бъдат приходите на болницата. Всичко е в неизвестни."
С високите сметки ръководството на болницата успява да се справи и чрез собствени приходи и дарения. Един от начините за справяне с кризисната ситуация е да се търси помощта на общината. Според Неждие Акиф местната администрация винаги е откликвала на призивите на лечебното заведение.
В сходна ситуация е общинската болница в Ардино. И тази зима тя разчита на помощта на местната администрация. Преди години лечебното заведение се отоплявало с пелети, но заради високата им цена те са били заменени с дърва. Сега и при тях поскъпването е голямо. Ако преди цената е била около 60 лева за кубик, сега е над 130 лева, изтъква директорът на болницата Гюнер Осман.
"Имало е периоди, когато са ползвани пелети. Ползваме дърва за огрев, за което всяка година сме подпомогнати от общинската администрация."
Освен високата цена на отоплението, болницата в Ардино има и друг проблем – липсата на медицински специалисти.
Болницата в Ардино търси медицински сестри и млади лекари със специалност вътрешни болести. Предлага се заплащане като в големите клиники, а общината предоставя и жилище. Засега обаче няма интерес. И докато се чакат кандидати, болницата ще решава по-неотложния проблем – как ще оцелее през зимата.
Повече чуйте в звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...