Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ разработват цифров долар

Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ разработват цифров долар. От  администрацията на президента казват, че Централната банка е все по-близо до осъществяването на дигиталната валута.

Разработването на  т.н. цифров долар на централната банка ще помогне за укрепване на ролята на САЩ като лидер в световната финансова система, смятат от Администрацията на Джо Байдън.

Според  надпартийния мозъчен тръст “Атлантик каунсъл “105 страни, които представляват повече от 95% от глобалния брутен вътрешен продукт, проучват или са си създали вече цифрова валута  на централните си банки. Констатациите са, че САЩ и Обединеното кралство изостават в създаването на цифров долар или негов еквивалент.

Президентът Байдън издаде изпълнителна заповед през март за подготовка за регулиране на цифровите активи. Различни агенции вече са подготвили и има 9 доклада за влиянието на криптовалутите върху финансовите пазари и икономическата система.

Министерството на финансите, Министерството на правосъдието, Бюрото за защита на потребителите, Комисията за ценни книжа и борси и други агенции e трябвало да подготвят доклади, които да анализират опасенията  относно рисковете, развитието и използването на цифровите активи. През следващите седмици и месеци се очаква  да излязат още няколко доклада в тази връзка.

Министърът на финансите - Джанет Йелън казва, че според констатациите в докладите „в момента някои аспекти на текущата платежна система са твърде бавни или твърде скъпи“ и една от препоръките на Министерството е „предварително да  се работи за въвеждане на потенциална цифрова валута на централната банка, така че Съединените щати да бъдат подготвени, ако се вземе решение за нея“

Работи се и по приемането на законодателни разпоредби за криптовалутите.

Есуар Прасад, професор по търговия в Cornell, който изследва дигитализацията на валутите, казва че в доклада на Министерството на финансите има “положително мнение за това как цифровият долар може да играе полезна роля в увеличаването на възможностите за плащане за физически лица и фирми“, но същевременно той признава и за възможни рискове.  Професорът смята, че докладът поставя началото на регулации и законодателство, „които могат да подобрят  съотношението  между ползите и риска, свързан с криптовалутите и свързаните с тях технологии“.

Директорът на Националния икономически съвет Брайън Дийз обаче е на мнение, че „през последните месеци има значителни сътресения на пазарите на криптовалути и тези събития според него показват как без подходящ надзор криптовалутите рискуват да навредят на финансовата стабилност на обикновените американци, а и на националната сигурност. Затова администрацията планира да „изпълни цялостен план за действие с приоритетни стъпки за смекчаване на ключовите рискове от криптовалутите”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31