Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всичко обещават, а накрая няма"

На сергиите на политиците - обещания. На пазарните сергии в Силистренско - немотия

Дойде ли предизборна кампания, започва и наддаването - обещава се от всичко и по много

Снимка: Незабравка Кирова

Изборите са си избори, но животът си върви. И не че не са важни, но за обикновения човек, който всеки ден е със стоката си в различен град или село, нямат такава стойност като труда, който полага, за да изхрани челядта си.

Обещанията на политическата сергия за него не струват нищо, показва радиоразходка в един пазарен ден. 

В сряда продавачите бяха в Дулово, в събота в Тутракан, а утре, когато резултатите от вота ще са ясни, ще са в силистренското село Професор Иширково. И така, докато седмицата се завърти отново.

Дойде ли предизборна кампания, започва и алъш-веришът - обещава се от всичко и по много. Заплати, пенсии, борба с корупция и инфлация.

От всичко и по много има и на пазара. Якета и балтони, опънати на близката ограда, купчини обувки на разпродажба за по 2 лева чифта. Има и нови, разбира се - който разбира, тука се спира. Железария, велосипеди, лъскави дънки, шарени чорапи, на всеки ъгъл скара и примамливи аромати, преплетени с прах за пране и парфюми. Бижутерия и кинкалерия.

И хората са там всяка седмица - идват малки и големи от близките села. Да се видят, да се поздравят и шопинг между другото. За търговците обаче - нещата не са толкова цветни.

"Няма да гласувам за никой, защото не ми дават кебапчета и кюфтета", споделя мъж на битпазара.

"За какво да гласувам? 35 лева детски добавки вземаме. Памперс, мляко. Как да го храня туй дете с 35 лева? Всичките са мошеници. От единия вземаш кокала, даваш на другия. Обещават, обещават и нищо. Маслото го правим като хартия в хляба, за да отиде в училище детето, да е грамотен", казва продавач, който е убеден, че работи повече от политиците.

"Той нищо не прави. Аз изкарвам днеска 30 лева и не ми стигат за нищо. Те се взимат по 1000 лева на ден и пак се оплакват."

"Обещанията не са като изпълнението. Толкова години, за да сме на това дередже, явно се примиряваме."

"За мен нищо не струват – само обещават и това е. Обещания – бол! След това забравят за какво са влезли в парламента. Наистина сме свикнали вече с техните обещания."

"Само обещават, а като дойдат на власт – всичко е замряло. Хората колко са бедни!"

"Всичко обещават, а накрая няма. Всеки дърпа юргана към себе си."

И слушайки речите по партийните събрания, и хората на улицата, виждаш два свята - политическата сергия с обещания, без гаранции - и онази, другата - на действителността, в която парите не стигат за нищо. И дори траханата със сирене за някои ще е деликатес.

Изборите идват и си отиват, до следващия път. Политиците и те. Битието на нямащите остава същото.

Снимка: Незабравка Кирова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30