Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти от „Градоскоп“ търсят правилни решения за градската среда

Снимка: „Градоскоп“

Освен с визуалното организиране на публичните пространства в градовете, градският дизайн е предпоставка за създаване на връзка между хората и местата. Тази седмица във великолепната, но малко позната сграда на Сточна гара в София, се проведе първата от поредицата дискусии, свързана с подобряването на градската среда и качеството на живот на хората.
Темата на първата дискусия беше свързана с изграждането на здравословна градска среда, посредством елементите на градското осветление и обзавеждане.

"Темата за здравословната публична среда не е нова.Тя има корени още през 60-те години на XX век, но през последните десетилетия експерти я прегърнаха, а в условията на пандемия обществото още повече изостри сетивата си за градската среда - как тя влияе върху нашето здраве", каза за БНР архитект Моника Маринова, една от създателките на „Проект за социализиране на зелено пространство“ в град Бургас и неговата трансформация“.

В дискусията се включиха експерти от различни области, обединени в платформата „Градоскоп“. Част от участниците представиха проекти на ниво идея или вече реализирани проекти от няколко български града.

Пространството се намира в района на няколко много важни за жителите на Бургас здравни заведения - Трета поликлиника, Белодробната болница, Комплексния онкологичен център. Човекопотокът в района на това пространство е огромен – около 200 хиляди, казва архитект Галина Милкова.

"За съжаление площта е асфалтирана, а достъпът до природа е ограничен".

По думите ѝ архитектурно-конструктивният елемент, който младите архитекти създават е с формата на плавно снижаваща се и изкачваща се платформа с широчина метър и половина, по която хората могат да се разхождат в нея - плавно се вливат двата подхода от към паркинг „Гурко“ и наказателния паркинг.

"Една от основните  функции на тази платформа е възможност за уединение, за медиативна разходка, до пряк достъп до биоразнообразието, благодарение на хранилки за птици, които поставяме по дърветата. Това е възможност за гражданите и пациентите с онкологични заболявания да се възползват пълноценно от здравословната сила на природата".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29