Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Трад: Ние се връзваме на играта, която Русия ни пуска

Ще бъде ли атаката срещу Кримския мост вододел във войната в Украйна?

Татяна Дронзина: Русия е потъващ кораб

Снимка: Twitter

"Русия опитва да включи колкото може повече натовски страни в един заговор срещу Русия. България е част от този наратив. Ние подпомагаме с дискусията, която водим, тези действия. Русия не за първи път отправя обвинения към натовска страна. България обаче в момента е много сложна позиция заради вътрешните политически проблеми. Заради това, че има много силни съюзници в България Русия и със спускането на подобни новини, които да проверят положението в страната ни, нашите институции показват, че са готови да се отзоват веднага, когато има нужда от тях."

Този коментар направи пред БНР журналистът Руслан Трад. 

Нищо не е точно в българската реакция, смята Трад.

"Разследване въз основа на какво? Едни неясни новини. Какво е внушението, което Русия иска да вкара? Че ние сме някакви терористи. Целият наратив е сбъркан. Това би трябвало да е червена лампа, а не призив за действие, за разследване. Няма какво да разследваме. Това е вражеска държава, която се опитва да разбуни духовете на наша територия. Трябва да следим този наратив – България три пъти за два дни се споменава по лош начин, но нищо повече. Ние се връзваме на играта, която Русия ни пуска."

"С новото командване на руската армия в Украйна – ген. Суровикин, който е много известен на сирийците, който успя да върне голяма част от сирийските правителствени зони под контрола на Асад, в момента може да изглежда като отговор на моста, но всъщност е нова фаза на войната. Русия ще атакува все повече цивилна инфраструктура, ще се атакува критична инфраструктура, като ТЕЦ-ове, електропреносна мрежа, за да може да се притиска по всякакъв начин, не само на фронтовата линия", коментира Руслан Трад.

Отказът на някои от бившите съветски републики да участват в съвместни военни учения с Русия е показателен, смята проф. Татяна Дронзина, преподавател по политически науки в Софийския университет. По думите ѝ това е индикация, че "Русия е потъващ кораб".

"Не можем да смятаме бившата принадлежност към СССР като безспорна гаранция за това, че ще бъде подкрепяна позицията на Русия", заяви тя.

Запитана възможни ли са преговори с посредничеството на Турция, тя посочи, че "Украйна няма за какво да преговаря, освен за капитулацията на Русия".

Ако се случи среща между Путин и Байдън, тя ще бъде "доста безплодна", гласи прогнозата на преподавателя.

Проф. Дронзина не смята частичното взривяване на Кримския мост за терористичен акт, защото съоръжението по думите ѝ не се използва само за граждански цели и той е "незаконно съоръжение". Тя определи замесването на страната ни като словесна хибридна атака.

"В коя война не са били взривявани мостове, жп линии, шосета и т.н.? Те са част от инфраструктурата, която осигурява успеха на военните операции."

"Това не е проява на сила. Подобен огнен вал, който се търкаля на територията на Украйна, е просто признание, че артилерията ти не може да улучи точните военни обекти", коментира Татяна Дронзина във връзка със засилването на руските удари върху Украйна след взрива на Кримския мост.

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16