Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зелени Балкани" изпълнява дейности за възстановяване на белошипата ветрушка

Снимка: личен архив

Преди дни завърши тридневна Балканска работна среща за белошипата ветрушка, организирана от екипа на "Зелени Балкани" по проект "Живот за белошипата ветрушка", финансиран от програма LIFE на Европейския съюз.

Значима част от експертната работна среща бе посветена на работата на терен и дейностите по опазването на белошипата ветрушка в изкуствени условия, изпълнявани от "Зелени Балкани" в България.
Ето защо групата посети Центърът за природозащитни дейности в сакарското село Левка и Спасителния център за диви животни в Стара Загора, и двете изградени и поддържани от "Зелени Балкани". Успешните резултати постигнати от домакините на събитието, в процеса на възстановяването и опазването на този види птица в България получиха високо признание и заслужен интерес от страна на всички участници.
"Белошипата ветрушка е дребно соколче, което до преди 5-6 години беше изчезнало от природата на България като гнездящ вид и благодарение на усилията на "Зелен Балкани" и програма LIFE на Европейския съюз той се завърна отново при нас, защото е важно да имаме белошипа ветрушка в природата си. Ние казваме за нея често, че тя е приятел на хората в борбата с неприятелите в селското стопанство, тъй като изяжда огромно количество дребни мишки и мишковидни гризачи. Голяма част от менюто ѝ са всички тези насекоми, които изяждат посевите - скакалци, щурци и казваме, че там, където има белошипи ветрушки хората живеят по-здравословно, защото намалява използването на вредни химикали за борба с тези неприятели", каза за БНР д-р Христина Клисурова от Спасителния център на организацията "Зелени Балкани".

Снимка: личен архив
По думите ѝ белошипата ветрушка е изчезнала преди години поради интензивното земеделие и липсата на места за гнездене, използването на отрови за борба с мишките и насекомите.

"Белошипата ветрушка се среща основно в района на село Левка и свиленградско. Има две други малки колонии край Бургас и Стара Загора. Там има по-чиста околна среда, защото използваме биологичен начин за борба с неприятелите".

Д-р Клисурова допълни в предаването "Рано в неделя":

"Използвахме методология, която е утвърдена от експерти в световен мащаб, използвахме малки новоизлюпени птици, които освобождавахме по специален метод като част от птиците бяха дарени в рамките на първия проект от испанската организация "Дема за природата на България". Вече втора година работим по втората част на дейностите по възстановяване на белошипата ветрушка у нас. В Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" имаме двойки птици, които размножаваме и техните малки освобождаваме в природата. В момента популацията на вида не е висока, тя наброява не повече от 35 до 40 двойки - голяма част от тях са в Сакар планина, край село Левка и 3-4 двойки има в Спасителния център".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51