Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зелени Балкани" изпълнява дейности за възстановяване на белошипата ветрушка

Снимка: личен архив

Преди дни завърши тридневна Балканска работна среща за белошипата ветрушка, организирана от екипа на "Зелени Балкани" по проект "Живот за белошипата ветрушка", финансиран от програма LIFE на Европейския съюз.

Значима част от експертната работна среща бе посветена на работата на терен и дейностите по опазването на белошипата ветрушка в изкуствени условия, изпълнявани от "Зелени Балкани" в България.
Ето защо групата посети Центърът за природозащитни дейности в сакарското село Левка и Спасителния център за диви животни в Стара Загора, и двете изградени и поддържани от "Зелени Балкани". Успешните резултати постигнати от домакините на събитието, в процеса на възстановяването и опазването на този види птица в България получиха високо признание и заслужен интерес от страна на всички участници.
"Белошипата ветрушка е дребно соколче, което до преди 5-6 години беше изчезнало от природата на България като гнездящ вид и благодарение на усилията на "Зелен Балкани" и програма LIFE на Европейския съюз той се завърна отново при нас, защото е важно да имаме белошипа ветрушка в природата си. Ние казваме за нея често, че тя е приятел на хората в борбата с неприятелите в селското стопанство, тъй като изяжда огромно количество дребни мишки и мишковидни гризачи. Голяма част от менюто ѝ са всички тези насекоми, които изяждат посевите - скакалци, щурци и казваме, че там, където има белошипи ветрушки хората живеят по-здравословно, защото намалява използването на вредни химикали за борба с тези неприятели", каза за БНР д-р Христина Клисурова от Спасителния център на организацията "Зелени Балкани".

Снимка: личен архив
По думите ѝ белошипата ветрушка е изчезнала преди години поради интензивното земеделие и липсата на места за гнездене, използването на отрови за борба с мишките и насекомите.

"Белошипата ветрушка се среща основно в района на село Левка и свиленградско. Има две други малки колонии край Бургас и Стара Загора. Там има по-чиста околна среда, защото използваме биологичен начин за борба с неприятелите".

Д-р Клисурова допълни в предаването "Рано в неделя":

"Използвахме методология, която е утвърдена от експерти в световен мащаб, използвахме малки новоизлюпени птици, които освобождавахме по специален метод като част от птиците бяха дарени в рамките на първия проект от испанската организация "Дема за природата на България". Вече втора година работим по втората част на дейностите по възстановяване на белошипата ветрушка у нас. В Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" имаме двойки птици, които размножаваме и техните малки освобождаваме в природата. В момента популацията на вида не е висока, тя наброява не повече от 35 до 40 двойки - голяма част от тях са в Сакар планина, край село Левка и 3-4 двойки има в Спасителния център".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бебе конче се роди в Зоопарка на Добрич

На огромна радост и гордост се наслаждават от Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Поводът е раждането на бебе конче от породата Пржевалски, която е изключително рядка и грижата за възстановяване на популацията ѝ е в ръцете именно на зоопарковете в Европа. Пролетта, макар и необичайно студена, не е попречила на размножаването и при..

публикувано на 25.05.25 в 07:51

Велосипеден блян – кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 10:51
Виргиниус Синкявичус

Виргиниюс Синкявичюс: Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана

Ще оцелее ли Зелената сделка или вече се движи на празен ход? Има ли риск Европа да остане сама в битката си за зелени политики? Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана , смята Виргиниюс Синкявичюс, бивш еврокомисар по околната среда от Литва и настоящ евродепутат, заместник-председател на групата на Зелените – Европейски свободен..

публикувано на 21.05.25 в 11:01
Венцислав Венев

Венцислав Венев: БТС подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал

Българският туристически съюз подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал. Това съобщи пред БНР председателят на БТС Венцислав Венев, като подчерта, че най-важното е, че платформата ще работи и офлайн : " Една от основните ни задачи е да няма загубени туристи в България. ... Имаме подготвена 12-годишна стратегия, в рамките на..

публикувано на 20.05.25 в 14:24
брадат лешояд

Брадати лешояди се заселват сред природата десетилетия след изчезването им у нас

На 17 май край Сливен в природата ще бъдат "настанени" три брадати лешояда. Събитието ще бъде със свободен достъп и ще бъде съпроводено с пускане на хвърчила, конна езда, грънчарство, музика и лятно кино. Това са млади птици, които тепърва ще се учат да летят . Те ще бъдат настанени в изкуствено гнездо в природен парк "Сините камъни", ще..

публикувано на 16.05.25 в 10:08

Меглена Антонова: Съдебен процес се използва за сплашване на цялото екологично движение

Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..

обновено на 10.05.25 в 21:57
Зоокътът в Павликени

Зоокътът в Павликени - райска градина с места за отдих и люлки за децата

Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..

публикувано на 10.05.25 в 08:15