Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зелени Балкани" изпълнява дейности за възстановяване на белошипата ветрушка

Снимка: личен архив

Преди дни завърши тридневна Балканска работна среща за белошипата ветрушка, организирана от екипа на "Зелени Балкани" по проект "Живот за белошипата ветрушка", финансиран от програма LIFE на Европейския съюз.

Значима част от експертната работна среща бе посветена на работата на терен и дейностите по опазването на белошипата ветрушка в изкуствени условия, изпълнявани от "Зелени Балкани" в България.
Ето защо групата посети Центърът за природозащитни дейности в сакарското село Левка и Спасителния център за диви животни в Стара Загора, и двете изградени и поддържани от "Зелени Балкани". Успешните резултати постигнати от домакините на събитието, в процеса на възстановяването и опазването на този види птица в България получиха високо признание и заслужен интерес от страна на всички участници.
"Белошипата ветрушка е дребно соколче, което до преди 5-6 години беше изчезнало от природата на България като гнездящ вид и благодарение на усилията на "Зелен Балкани" и програма LIFE на Европейския съюз той се завърна отново при нас, защото е важно да имаме белошипа ветрушка в природата си. Ние казваме за нея често, че тя е приятел на хората в борбата с неприятелите в селското стопанство, тъй като изяжда огромно количество дребни мишки и мишковидни гризачи. Голяма част от менюто ѝ са всички тези насекоми, които изяждат посевите - скакалци, щурци и казваме, че там, където има белошипи ветрушки хората живеят по-здравословно, защото намалява използването на вредни химикали за борба с тези неприятели", каза за БНР д-р Христина Клисурова от Спасителния център на организацията "Зелени Балкани".

Снимка: личен архив
По думите ѝ белошипата ветрушка е изчезнала преди години поради интензивното земеделие и липсата на места за гнездене, използването на отрови за борба с мишките и насекомите.

"Белошипата ветрушка се среща основно в района на село Левка и свиленградско. Има две други малки колонии край Бургас и Стара Загора. Там има по-чиста околна среда, защото използваме биологичен начин за борба с неприятелите".

Д-р Клисурова допълни в предаването "Рано в неделя":

"Използвахме методология, която е утвърдена от експерти в световен мащаб, използвахме малки новоизлюпени птици, които освобождавахме по специален метод като част от птиците бяха дарени в рамките на първия проект от испанската организация "Дема за природата на България". Вече втора година работим по втората част на дейностите по възстановяване на белошипата ветрушка у нас. В Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" имаме двойки птици, които размножаваме и техните малки освобождаваме в природата. В момента популацията на вида не е висока, тя наброява не повече от 35 до 40 двойки - голяма част от тях са в Сакар планина, край село Левка и 3-4 двойки има в Спасителния център".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00

Велислав Малджиев: България е атрактивно място са всякакъв вид екстремен туризъм

Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци .  " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..

публикувано на 19.03.25 в 08:59