Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диян Павлов- Джими изпълнява нов проект за обучение на ученици

Той разказва по интересен и различен начин истории, свързани с развитието на училището

Диян Павлов- Джими
Снимка: Латинка Светозарова

В навечерието на 1 ноември - Деня на будителите, плевенските ученици научават за българската история, за великите умове и примери от учебниците и чрез новия проект на Диян Павлов- Джими-„Школото“. С артистичност и атрактивност Джими пренася децата в миналото с основната идея да погледнат и в бъдещето.

Често наричат Диян Павлов- Джими съвременен будител - художник, който представя своята нова родолюбива идея, нарекъл я е „Школото“ и в навечерието на Деня на будителите ежедневно разказва по интересен и различен начин истории, свързани с развитието на училището, писането, ученето и с най-известните будители. Идеята и цялостната реализация е негова, децата присъстват на своеобразно представление в двора на един от АРТ-центровете на Плевен, затаили дъх.

"Школото" е първото образователно средище в България и още в 18 век е разбрал, че само чрез просвета и образование може да се върви напред. По-заможните българи започват да изпращат децата си на училище", каза за БНР Диян Павлов- Джими.
Диян Павлов- Джими             Снимка: Латинка Светозарова
Той допълни, че в град Плевен е създадено първото българско взаимопомощно светско училище за девойки от Анастасия Димитрова.

"Днес една от най-големите гимназии в Плевен носи нейното име. Това е чест и гордост за плевенчани, защото просветата на момичетата по българските земи тръгва от град Плевен. Анастасия Димитрова обучава стотици български момичета и те завърнали се в своите родни градове - Враца, Лом, Ловеч създават училища".

Ученици присъстваха на урока на Диян Павлов- Джими  Снимка: Латинка Светозарова
Децата и учителите трудно си тръгват от тази обстановка, която ги пренася в годините назад, но и с ясна идея за днес и утрешния ден. 

"Смятам, че това им дава много, защото децата при нас живеят в едно затворено общество и те излизат, за да видят нещо, обогатява ги духовно. Те са любознателни деца, научават още повече. Това са ученици от 1-ви до 7-ми клас, които се обучават в нашето училище", допълни за Хоризонт Добринка Кирова, учител в прогимназиален етап в село Пелишат". 

Петя Чернева, начален учител, заяви:

"Вече учителите трябва да бъдем иновативни и креативни. Много ни беше полезна цялата информация, беше много интересно   и забавно".
Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30