Това каза в интервю за БНР Мария Трифонова, заместник-председател на Комисията за енергиен преход. Комисията има аналитични и експертни функции и работи от лятото във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост. Трифонова е университетски преподавател и е част от екипа на Центъра за изследване на демокрацията.
Според нея съществува недостатъчно добра комуникация относно целите на този преход и възможните последствия, ако не бъде осъществен.
Над 50% от предвидените средства по механизма за възстановяване и устойчивост отиват за т.нар. зелен преход и декарбонизация на икономиката, припомни Трифонова.
Извеждане на въглищните централи от експлоатация до 2030 г. би било предизвикателство, смята Мария Трифонова.
"Такова политическо решение би било трудно да се вземе. Може би е добре да се търси решение по средата. Перспективата е регионална. Решението е свързано не само и единствено с България, а с това какво се случва в региона като цяло."
Според Трифонова все повече инвестиционни запитвания са свързани с възможността за добив на възобновяема енергия.
Ние сме единствената европейска държава с излаз на море, която все още не е направила постъпления в посока на офшорната възобновяема енергия, посочи тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ този сектор би означавал за страната ни нови икономически възможности, както и за генериране на "големи обеми възобновяема енергия".
"Нека ни изпревари Гърция, нека минат пет години, да видим какво ще се случи, пък тогава ще си говорим! Защото Гърция има 14 000 км морски брегове, ние имаме 380."
Румънските инсталации също могат да блокират миграционния коридор на рибите, допълни той.
Природозащитните организации ръкопляскат на този закон или си траят, подчерта Куманов относно законодателните предложения на ГЕРБ и ДБ за ВЕИ в Черно море, за които "Балканка" е изпратила отрицателни становища. По думите му вече има и коалиция "офшорна", тъй като законопроектите на ГЕРБ и ДБ са почти еднакви, "а правителството на президента ги подкрепя".
Комисията по околна среда е отхвърлила предложенията, уточни Куманов.
Куманов определи оценките за въздействие и оценките за съвместимост у нас като "най-фалшивите на света, тъй като инвеститорите плащат за тях и никой им няма доверие".
Той изтъкна, че срещу България има наказателни процедури за ветропаркове в североизточната част на страната, защото са направени в нарушение на европейското законодателство.
"Много ясно чухме, че няма достатъчно данни за това какво ще се случи в Черно море. Няма данни какво ще се случи с делфините, с проходните пасажи риба. Тези турбини издават нискочестотни вибрации и шумове, които въздействат и върху човека, върху всяко живо същество. Всяко въздействие се отразява негативно на рибите. Като изчезнат рибите, птиците, които се хранят с риби, също ще пострадат. Ще пострада и ресторантьорството по морето, защото прясна риба в България няма да има. И туризмът ще пострада от това", коментира Димитър Куманов в предаването "Преди всички".
"Вие като отидете на един плаж, ще се радвате ли много на една красива гледка с 1000 перки в морето пред вас?"
Предстоят протести по тази тема, съобщи още Куманов.
Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..