Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Трифонова, Комисия за енергиен преход: България все още не е направила постъппления за офшорна възобновяема енергия

ВЕИ в Черно море - между интересите на инвеститорите и рисковете за морските обитатели

Димитър Куманов, "Балканка": Гърция все още няма нито една перка в морското си пространство

Снимка: БГНЕС

"Наративът, че зеленият преход е нещо, което би ни донесло по-скоро ущърб или се изпълнява като задължение, което ни се спуска от европейските бюрократи, е широко наложил се в България."

Това каза в интервю за БНР Мария Трифонова, заместник-председател на Комисията за енергиен преход. Комисията има аналитични и експертни функции и работи от лятото във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост. Трифонова е университетски преподавател и е част от екипа на Центъра за изследване на демокрацията.

Според нея съществува недостатъчно добра комуникация относно целите на този преход и възможните последствия, ако не бъде осъществен.

Над 50% от предвидените средства по механизма за възстановяване и устойчивост отиват за т.нар. зелен преход и декарбонизация на икономиката, припомни Трифонова.

Извеждане на въглищните централи от експлоатация до 2030 г. би било предизвикателство, смята Мария Трифонова.

"Такова политическо решение би било трудно да се вземе. Може би е добре да се търси решение по средата. Перспективата е регионална. Решението е свързано не само и единствено с България, а с това какво се случва в региона като цяло."

Според Трифонова все повече инвестиционни запитвания са свързани с възможността за добив на възобновяема енергия. 

Ние сме единствената европейска държава с излаз на море, която все още не е направила постъпления в посока на офшорната възобновяема енергия, посочи тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ този сектор би означавал за страната ни нови икономически възможности, както и за генериране на "големи обеми възобновяема енергия".

Гърция също все още няма нито една перка в тяхното морско пространство – контрира Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

"Нека ни изпревари Гърция, нека минат пет години, да видим какво ще се случи, пък тогава ще си говорим! Защото Гърция има 14 000 км морски брегове, ние имаме 380."

Румънските инсталации също могат да блокират миграционния коридор на рибите, допълни той.

Природозащитните организации ръкопляскат на този закон или си траят, подчерта Куманов относно законодателните предложения на ГЕРБ и ДБ за ВЕИ в Черно море, за които "Балканка" е изпратила отрицателни становища. По думите му вече има и коалиция "офшорна", тъй като законопроектите на ГЕРБ и ДБ са почти еднакви, "а правителството на президента ги подкрепя".

Комисията по околна среда е отхвърлила предложенията, уточни Куманов.

Куманов определи оценките за въздействие и оценките за съвместимост у нас като "най-фалшивите на света, тъй като инвеститорите плащат за тях и никой им няма доверие".

Той изтъкна, че срещу България има наказателни процедури за ветропаркове в североизточната част на страната, защото са направени в нарушение на европейското законодателство.

"Много ясно чухме, че няма достатъчно данни за това какво ще се случи в Черно море. Няма данни какво ще се случи с делфините, с проходните пасажи риба. Тези турбини издават нискочестотни вибрации и шумове, които въздействат и върху човека, върху всяко живо същество. Всяко въздействие се отразява негативно на рибите. Като изчезнат рибите, птиците, които се хранят с риби, също ще пострадат. Ще пострада и ресторантьорството по морето, защото прясна риба в България няма да има. И туризмът ще пострада от това", коментира Димитър Куманов в предаването "Преди всички".

"Вие като отидете на един плаж, ще се радвате ли много на една красива гледка с 1000 перки в морето пред вас?"

Предстоят протести по тази тема, съобщи още Куманов.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13
Снимката е илюстративна

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от..

публикувано на 19.05.24 в 08:55

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14