Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Куба си" - истории за живота, разказани от журналиста Андрей Апостолов

Снимка: личен архив

"Заглавиeто "Куба си" е лозунг, който кубинците преди десетилетия издигат за това, че Куба ще просъществува независимо от американската блокада", сподели пред БНР журналистът Андрей Апостолов за неговата книга със заглавие "Куба си".  

Снимка: личен архив

Снимка: личен архив

"Кубинската революция не е внесена, тя не се опира на теорията на марксизма, на ленинизма. Въобще как се извършва пролетарска революция. Това е революция на интелигентни хора, които искат да прекратят, да свалят диктатурата, да възстановят демокрацията и основните закони на демокрацията, да произведат избори и да тръгнат по пътя, по който се е движила страната", разказа той.

Апостолов обясни, че до разпадането на социалистическата система Куба е получавала огромна помощ от социалистическите страни, включително и от България.

"Има период, след разпадането на социалистическата система и на Съветския съюз, през който най-разпространеното средство за придвижване е колелото, хората припадат от глад, брутният вътрешен продукт се срива с 40%, но постепенно те успяха да се възстановят".

Той обясни, че когато е започнала пандемията от коронавируса в Куба са се сблъскали с проблема - недостиг на маски и спринцовки.
Снимка: личен архив

"Те направиха четири ваксини, собствени. Имунизираха цялото население. За да произведат тези ваксини ограничиха производството на други лекарства", сподели журналистът.

Всяка година на 16 ноември кубинският народ празнува. Точно на този ден през 1519 година Диего Веласкес де Куеляр основава Сан Кристобал де Ла Абана - Хавана. Това е един от най-старите градове в Америка. През 2000-та година се прави опит за нападение срещу кубинския президент Фидел Кастро по време на честването на десетата Иберо-американска среща на върха в Панама.

Снимка: личен архив

Повече можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49