Скандалът около меморандума с "Джемкорп" се разраства. Според ГЕРБ той не е прекратен от кабинета "Петков". В петък бяха сезирани ДАНС, МВР и прокуратурата, за да бъде извършена проверка за състоянието на тази договореност. Според партията на Бойко Борисов, тя дава цялата енергетика в ръцете на една офшорка.
Следващата стъпка, която ГЕРБ трябва да предприемат, е да сезират ФБР, иронично заяви пред БНР Александър Николов, който беше министър на енергетиката в кабинета "Петков".
"Скандал няма, той се създаде от една малка група от хора, оправдаваща невъзможността си да свършат нещо през последните 12 години".
Той обясни създаването му с наличието на големи финансови ресурси в този сектор.
"Контролът над енергетиката е контрол над цялата икономика и социалния живот, както и на това, което би се случило на следващите избори. Лъжеговоренето стана стандарт в медиите. Не се прави разлика между документ, на който пише на първа страница, че е неангажиращ, с такъв, който е ангажиращ. Служебният министър използва същите опорки, при положение, че не се дават никакви данни".
Николов коментира и твърденията на Росен Христов - министър на енергетиката в служебното правителство, който казва, че меморандумът не е прекратен.
"Той казва неща, които след 12 часа се променят точно по обратен начин. Повече от 7 месеца съм бил министър, преди това 3 месеца зам.-министър и моля всички медии да намерят дали има тема, по която съм си променил мнението. Този човек е използван многократно, за да повтаря кухи и безсмислени политически тези, за да валидира политически скандал".
"През февруари 2022 година бяхме на посещение в САЩ и имахме срещи с множество инвеститори. След тях се случиха много неща в България. "АйПи 3" търсеше финансов партньор, който да реализира технологични и корпоративно неангажиращи документи с държавата в България. Компанията идентифицира "Джемкорп" като финансов партньор. Всеки енергиен проект е тежка инвестиция. В "АйПи 3" има бивши посланици на САЩ, представители на армията и на други военни структури. В компанията се разработват някои от най-сензитивните технологии, които скоро ще бъдат предлагани в енергийния сектор. Когато такава компания идентифицира партньор, филтърът и цедката, която трябва да минете, е сериозна. Естественият процес е да дадеш възможност на тази компания да реализира инвестиционна дейност в България, която съдейства за трансформацията на сектора".
Николов напомни казаното от изпълнителния директор на "Джемкорп", според когото писма за инвестиционни намерения са входирани в няколко институции. Бившият министър на енергетиката обясни още, че е проявен интерес и към Топлофикация – София.
Александър Николов определи като "неграмотно съставена конструкция" твърдението, че правителството на Кирил Петков е заложило в Плана за възстановяване и устойчивост намаляване на емисиите с 40% до 2026 година, което няма как да стане без затваряне на въглищните централи.
"Намаляването на въглеродните емисии ще се случи от само себе си. Технологията, която в момента се развива и прилага вече на навън, ще позволи това да се случи. Две трети от въглищните централи са корпоративно управлявани – ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3 имат план за модернизация. Въглеродните им емисии ще изглеждат по различен начин".
Това, което застрашава работниците в мините в старозагорския регион, е една пропагандна конструкция от бюджета, която предвижда компенсация за бизнеса в размер на 200 лева, обясни още той.
Николов коментира също твърдението на Росен Христов, че дерогацията, която ни е дала ЕК за руския петрол, предвижда износ на произведените от него продукти
"Когато говорителят на ЕК излезе и каже няколко пъти, че не е така, но ние си имаме една малка губерниийка и сме решили, че ще си правим каквото си искаме, е обидно. Да се защитават корпоративни интереси и "Лукойл", при положение, че те не казват колко процента от петрола, който преработват е руски и какви са плановете за трансформация. Дерогацията цели да даде време на компанията да преработва петрол, който не е руски".
Той обясни, че цените на енергийните ресурси у нас са най-ниски в ЕС, а причина за това са структурите на акцизите и митата.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Александър Николов може да чуете в звуковия файл и на видео.
Локализиран е пожарът, който възникна в следобедните часове между Мурсалево и Кочериново. Огънят е обхванал над 200-300 дка сухи треви, посеви, неожънати ниви, около 20 дка овощни насаждения и горски масив. Това каза за БНР към 23:00 ч. кметът на Кочериново Светослав Горов. В гасенето се включиха 7 екипа на пожарната, горски работници, доброволци,..
СДВР започна операция на територията на столицата за контрол и проверка на шумни автомобили. Екипи на полицията извършват проверки в целия град. Заместник-началникът на Пето РПУ комисар Стефан Тотев обясни, че към полунощ са проверени около 50 автомобила и уточни глобите за нарушителите. "В момента ставаме свидетели на една от ежедневните проверки на..
145 нови пожара са възникнали в страната днес, съобщи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вчера са угасени 279 огнища. Голям пожар избухна между Петрич и Сандански. По непотвърдена информация огънят е тръгнал от землището на санданското село Дамяница и е стигнал до..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат задържани и върнати във Франция "в кратки срокове", като за първи път ще бъде създаден нов безопасен и законен маршрут за бежанците. Това стана по време на съвместна пресконференция с намиращия се на държавно посещение във Великобритаиня френски президент Еманюел..
Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина. Откриха самоделна бомба, която вероятно поради техническа неизправност не е избухнала. Сигнал за съмнителен пакет е подал служител по озеленяване, който информирал полицията и пожарната. Чантата с взривно вещество е открита пред дома на популярния телевизионен журналист Янис..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е получил вече положителни политически сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за страната му. Междувременно правителствата на Германия и на Норвегия декларираха готовност да купят общо 3 зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и да ги предоставят на Киев. В Лондон..
Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни. В специална позиция от външното ни ведомство осъждат недопустимия и обиден език, използван от Мицкоски. "България няма..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..