Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Дончева: Трябва да опазим вековните гори

Нели Дончева
Снимка: WWF

До Нова година Министерството на земеделието ще прецизира заповедта за ограничаване на сечта във вековните гори в съвместна работа с природозащитните неправителствени организации и експерти в областта на старите гори. Това стана ясно по време на среща, поискана преди две седмици от "Зелени закони", коалиция "За да остане природа в България" с екип на министерството, Изпълнителната агенция по горите, браншови организации, учени и представители на висши учебни заведения и БАН.

Нели Дончева – ръководител на програма "Гори" във WWF България, обясни пред БНР, че срещата е поискана в резултат на информацията, че служебното правителство ще отмени заповедта от 2021 г., с която се ограничават сечите в гори над 100 години.

"На срещата коментирахме как България може да отговори на заложените в европейската стратегия цели за 10% строга защита на най-ценните природни местообитания. В България в момента имаме доста полезни ходове", каза тя в предаването "Преди всички".

Дончева подчерта, че в близкото минало са били предприети стъпки, които ни доближават до тази цел от 10% опазена природа, включително гори във фаза на старост. През 2016 г. бяха определени и отделени за опазване, изключени от дърводобив, 111 хил. хектара гори във фаза на старост. 


От WWF работихме за картиране и идентифициране на горите във фаза на старост на територията на 60 общини. 10 общини предприеха конкретни стъпки и определиха за опазване най-ценните си гори, подчерта Нели Дончева. По думите й има още около 10 хил. хектара гори във фаза на старост, които са картирани и които ще предоставят на министерството. Идеята е тези горски територии да бъдат отделени за опазване, добави тя.

Дончева подчерта, че ще изчакат да видят как ще бъде актуализирана заповедта и дали техните притеснения ще се разсеят. В случай, че природозащитниците не са удовлетворени, имат готовност и за протести.

Вековните гори са нещо уникално и трябва да ги опазим за поколенията, категорична е Нели Дончева.

Незаконната сеч я има, но въпросът е не само на законодателство, но това е и въпрос на манталитет, отбеляза тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна - проклятието на ресурсите и екокатастрофата от войната

Съединените щати и Украйна не подписаха споразумението за редкоземните метали . Сделката се смяташе за първата стъпка към преговори за примирие между Киев и Москва с посредничеството на Вашингтон. Идеята беше за създаване на "Фонд за инвестиции в реконструкция", в който ще постъпват пари от минерали, петрол и газ, а Украйна да вкарва в него..

публикувано на 01.03.25 в 10:16
Йонко Йонков

"Лудите мечки" по върховете на планината Арарат

В Източна Анадола, между реките Арас и Мурат се издигат върховете на планината Арарат.   Мъглата е част от пейзажа на това място, а скорошни проучвания на археологически екипи поднесоха тезата, че може би именно там на Арарат се намират останките от Ноевия ковчег.   Други пък смятат, че мястото с форма на кораб, всъщност е естествено образувание..

публикувано на 26.02.25 в 10:47

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05