"Едва ли не се създаде усещане, че тази формална грешка на хартия може да бъде преодоляна сравнително лесно, бързо, безболезнено и за ден-два тези деца са де върнат при биологичните си родители. От правна гледна точка проблемът не е толкова еднопластов."
Това коментира по казуса с двете размемени в София бебета д-р Мария Петрова, адвокат и специалист по медицинско право. Според нея "тези процедури ще отнемат значително повече време, отколкото на семействата, болницата и обществото им се иска".
Нещата могат да се усложнят, ако едно от семействата се противопостави на тези процедури, предупреди специалистът по медицинско право.
Правното разрешаване на казуса няма да стане просто защото някой е инициирал досъдебно производство, категорична е Петрова.
По думите ѝ извън моралния аспект, от правна гледна точка имаме сериозен проблем, защото "една такава размяна, една такава грешка може да доведе до много правни последици". Тя даде примери с непоставени ваксини на някое от децата заради хипотетично нежелание на майката или с възникване на евентуален наследствен казус.
По публични данни имаме две деца с разменени майки, но трябва да се уточни дали тези деца са били припознати, дали майките са в брак и автоматично съпрузите са записани като бащи. ДНК тестовете не са абсолютното и еднозначно решение на казуса, поясни Петрова.
Логично е през това време децата да останат в семействата, в които са изписани от болницата, посочи тя.
"Няма да е в най-добър интерес на децата те да бъдат дадени в институция. Това ще е допълнителен стрес както за самите бебета, така и за родилките, техните майки."
Единствено майчиният инстинкт, фактът, че децата са от различен етнос и визуално няма прилика с родителите са били предпоставка да се открие такъв огромен пропуск, коментира Мария Петрова, според която е налице "тотална липса на организация и контрол".
"Изкупителна жертва ще се явят работливите пчелички на българската родилна помощ – лекарите и акушерите", които нямат вина за това, че някой не е обезпечил необходимата организация и персонал, изтъкна тя.
Могат ли майките да претендират щети?
"Безспорно. Категорично майките, бащите, всички близки до новородените, които търпят неимуществени вреди, могат да търсят гражданска отговорност и да получат обезщетение. Подобни прецеденти са се случвали в световен мащаб, включително в държави, които претендират да имат добро здравеопазване. Болница "Шейново" може да бъде осъдена за това, което се е случило."
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..