"Пораженията по селата у нас днес, 70 години след последните военни действия на наша територия, са по-големи, отколкото при бойни действия. Тогава е било ясно как е станало това, защо има загуба на население и в името на какво е станало това - в името на националния идеал. Сега, в мирно време, селата са съсипани, сякаш са минали чужди войски и пълчища през тях".
Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски.
Според него, ако в селата има поминък, хората ще останат да живеят там и да издържат семействата си:
"Сега 10 деца могат да седнат с компютър в един хол и да учат, стига те да могат да са там - на място, а да не се налага да бъдат извозване към градовете".
По думите на Николай Илчевски като "изкривено общество" сме затворили и последните работни места по селата:
"Като един човек, свличащ се по сипей, няма къде да забием нокти, за да останем. Никога земята не е била така окрупнена - хиляди декари в ръцете на един човек. А малкият човек няма къде да се закачи".
Прогнозата на писателя е в следващите 20 години площадите и читалищата в селата да бъдат все по-пълни:
"Защото няма по-хубаво място за живеене, когато в 21 век стои въпросът какво ядем. Днес въпросът за нашето здраве е по-голям от всякога, защото живеем в мирни времена и търсим качество на живота".
Селяните са много по-директни и стоят здраво на земята, защото нямат постове, за които да се страхуват, коментира още Илчевски:
"Много по-крайни са в оценките си за политическата класа. ... Те обаче са обезверени - стоят и гледат поредните хора, които се качват по ескалатора на политиката. Хората само мечтаят да е мирно, да е тихо, някой да направи още едно цехче, за да се хванат на още една работа".
Преди месец Николай Илчевски представи новата си книга "Пивница Щуро село".
"Да си припомним, че в държавата има не само жълти павета и официални новини, а един смълчан на вид народ, който не е престанал да се радва на дните, да се смее на глупостите и да попържа лакомията", казва авторът.
"Пивница Щуро село" е продължение на "Записки от селската кръчма" и "Крадецът на слама" и е част от трилогията посветена на българското село. И в нея хуморът и невероятните сюжети, достойни за Холивуд са главната тъкан на страниците. Оптимизъм, трудолюбие до лудост, изобретателност, хитрини и тази вечна влюбеност в земята са другата опорна линия в книгата. Изобилно, оригинално и весело блюдо от истории, по-витаминозно от цитруси и по-полезно от всяка противогрипна ваксина.Интервюто на Диана Янкулова с Николай Илчевски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..