Системата за автоматично събиране на пластмасови бутилки до 3 литра и алуминиеви кенчета е в действие от април миналата година. Машините в града са две.
Срещу всяка опаковка машината издава талон, за една върната бутилка – една точка. После срещу точките си екологично настроените габровци избират какво да получат – тефтери от рециклирана хартия, текстилни торби за пазар, книжки и екологични настолни игри, тениски и дребно оборудване за разходка в планината, както и ваучери за отстъпка при пазаруване на стоки и услуги.
"Много ме впечатлява. Вземала съм си торбички. Да се пази природата чиста. Просто ме боли, като видя боклуци. Участвам с приятелки, събирам, и те да носят."
"Ние сме заведение, събираме капачките отдавна. Сега вече имаме и шанс да събираме бутилките. Много е удобно. Много са ангажирани габровци."
Хора от всякакви възрасти се включват активно в разделното събиране на пластмасата. За младите семейства еко инициативата е възможност да създадат навици у децата си.
"Две деца имам и основно вземам награди за тях. Всичко е заради децата, от малки да ги научим на нещо."
"Показвали сме му какво се случва в океана с боклуците. Възпитаваме по този начин децата, ставаме все повече."
Тези жени са успели да убедят своите съседи и приятели да събират пластмасовите бутилки и кенчета, вместо да ги изхвърлят в общия боклук. Те споделят още, че и съседите им помагат в начинанието.
Първият работен вторник от месеца е денят, в който всеки предал непотребните опаковки може да си избере награда според броя на събраните точки. Част от тях са осигурени от Общината, а други – от бизнес партньори в инициативата, уточнява Мария Радойчева от местната администрация, ангажирана с екоинициативата.
"Имаме такива, които са ни редовни "клиенти". Те идват всеки месец. Много от тях го правят не само заради наградите. Те го правят заради каузата."
Преди събраната суровина да се предаде на фирма за рециклиране, пластмасовите бутилки и алуминиевите кутийки се намачкват от машината, която разпознава материала на опаковките чрез сензори.
Автоматите бяха закупени по проект, спечелен от Община Габрово и финансиран чрез ОП „Околна среда“. Инвестицията не носи печалба, признава Мария Радойчева, но ползите по думите ѝ са съществени. Намаляват се например разходите за почистване.
Отпадъкът не е просто ненужен боклук. Той може да продължи да живее след това, стига да му дадем правилната посока, убедена е Радойчева.
Сред екоинициативите на Общината тази увлича най-много хора и интересът се засилва, обобщава тя.
От старта до момента са предадени над 300 000 броя опаковки или около 40 000 месечно.
Автоматите са разположени на ключови места - до спортната зала и стадион „Христо Ботев“. Ползващите системата разчитат, че тя ще се развива, макар че това става бавно. Практиката у нас е сравнително нова, но от години се прилага в редица европейски страни. Така наречената депозитна система работи, като автоматът издава купон срещу всеки предаден отпадък. Върху него е отбелязана сумата, която се приспада от сметката в търговския обект. Така на практика клиентът не плаща за опаковката, чиято цена е начислена в тази на продукта.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..