Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Монтирането ще става само от сертифицирани специалисти

Какво може да спъне кандидатстването за фотоволтаици за ток и соларни бойлери?

Очаква се процедурата да стартира през февруари. Ще се кандидатства само онлайн

Снимка: unsplash.com/RazeSolar

Шестмесечно бюрократично приключение за хората, които искат да се възползват от европейските пари за фотоволтаици – това прогнозира Балин Балинов от "Грийнпийс" - България.

Пред БНР Балинов обясни, че безвъзмездното предоставяне на пари от Плана за възстановяване за фотоволтаични системи ще става по неактуализирания закон, който затруднява поставянето им и сега.

"Липсва облекчаване на процедурите. Реално напредък в тази посока няма. Пуска се сега една процедура по ПВУ, за домакинствата, но те всъщност ще минат по старите правила за узаконяване на тези фотоволтаични системи. Това означава, че хората ще бъдат вкарани в едно приключение, което ще трае поне 6 месеца – да си набавят всички необходими документи, да минат през ЕРП, което ги обслужва, през общината, където е техният имот."

Планът предвижда отпускането на максимум 15 000 лева безвъзмездно за инсталиране на фотоволтаици в частни домове, както и до 1960 лв. за соларен бойлер.

Все повече хора ще имат интерес, смята Балинов. Според него от темата за новите енергийни мощности се интересуват както домакинства, така и общини и бизнеси.

Не се случи обаче законодателната промяна за инсталиране на мощности до 10 киловата да има само уведомителен режим, отбеляза Балин Балинов в предаването "Хоризонт до обед".

"Това е изключително важно, защото веднага след пускането на процедурата (за кандидатстване по ПВУ - бел. ред.) – около началото на февруари, очаквам много хора да "изпищят" от това, което не са очаквали да им се случи."

Кандидатстването ще бъде изцяло онлайн, а у нас все още има много хора без достъп до интернет или такива, които не са достатъчно запознати как да го направят. Затова и за някои това ще бъде облекчение, а за други ще бъде много сложно да спазят тази процедура, посочи експертът.

"Отделно човекът, който кандидатства, трябва да е собственик на жилището. То трябва да се използва за жилищни нужди и да не изпълнява стопански, бизнес или други дейности."

За да се кандидатства за поставяне на фотоволтаик на покрива на многофамилна сграда пък трябва да има разрешение от етажната собственост, уточни Балинов.

Снимка: Pixabay

Изисква се още инсталациите да бъдат поставяни от сертифицирани специалисти.  

"В интернет има и списък от близо 2 хиляди души в цяла България, които могат да поставят такива инсталации. Това е задължително условие. Друго – човек сам да намери фирма. Тук опираме отново до желанието на фирмите да сътрудничат. Някои от фирмите отговарят, че не се занимават с малки обекти. Те внасят такива соларни системи, обаче предпочитат да се занимават с по-големи обекти, от които печелят повече и не им се занимава с малки домашни обекти", подчерта Балин Балинов.

Семейството на Боряна Попова има на терасата си в блока слънчеви панели. Започнали с два панела, които покривали консумацията на един хладилник и две лампи. Отопляват се с три климатика в три помещения. Миналата зима са плащали по 105 лева за ток, макар по време на пандемията да е имало плътно обитатели на дома. "Получава се полза от около 500 лева за сезона", пресметнала е Боряна.

За да се постави подобна инсталация, не е необходимо семейството да живее само и единствено в къща, това може да се постигне и в апартамент, но балконът трябва да е голям и да е с южно, югоизточно или югозападно изложение, поясни тя.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00

Велислав Малджиев: България е атрактивно място са всякакъв вид екстремен туризъм

Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци .  " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..

публикувано на 19.03.25 в 08:59