Дали журналистиката може да помогне в подобряване на живота на хората? Дали тя само отразява света, в който живеем, или може и да го промени. На този въпрос се е опитал да отговори израелският телевизионен водещ Гай Лерер. Той е започнал като репортер в новините. След това е бил разследващ журналист. И на двете места е достигал сериозни висини и е бил смятан за един от най-добрите в страната. Но открил, че е един от тези, които умеят да разобличат неправдите с много документи и факти. Вдига се шум, но нищо не се променя. Тогава при него пристига активистка от движението "Лоби 99", организация, защитаваща интересите на обществото, както в парламента, така и във всички министерства и обществени места, от които зависи нормалният живот на хората. Канят го да протестира заедно с техни активисти под прозорците на олигарх, срещу когото е имал успешно предаване, но той се е оказал недосегаем. От телевизията, където Лерер работи, позволяват само да се отрази протестът, като непременно има и гледната точка на олигарха. Журналистът обаче няма право да участва в акцията. Тогава младежът, чиито родители са изселници от България, си скъсва престижната журналистическа диплома - магистратура в Лондон, от където е бил и специален кореспондент на едни от най-гледаните телевизионни канали. Това е началото на създаденото от него ново журналистическо направление: "Активна журналистика".
Гай Лерер разказа за него пред БНР:
"В началото на миналата година още не се тревожехме за инфлацията. От организация "Лоби 99" ме предупредиха, че покрай скока на цените ще има фирми, които ще използват ситуацията, за да направят свръхпечалби. +Трябваше да ги спрем. Например - най-големият в Израел производител на макарони реши да вдигне цените с 10%. Обърнахме се към потребителите с апел да купуват от конкурентна фирма, която запази цените. Всичко вървеше добре, но препоръчаният производител вместо да ни благодари, започна да ни хули. Свършила му наличната продукции, а веригите за хранителни стоки искали още и още. За щастие след 2 седмици, голямата фирма се "предаде" и временно замръзни вдигането на цените.
Същото направихме с голям вносител на риба тон, който също рязко искаше да вдигне цените, но беше принуден да ги замрази. Установихме, че внася консервите от Европа. В Южна Африка ги продава евтино, а в Израел - скъпо. Следователно целта е свръхпечалба. В други случаи фирмите ни отговарят с картелни споразумения, големите търговски вериги се страхуват да им се противопоставят, тогава се обръщаме към малките вериги и бакалиите. Борим се не само със спекулата, но и с лошите комунални услуги".
- Случвало ли се е да се откажете от подобна акция и какви бяха аргументите Ви?
"Когато заради моята акция трябва да се затворят предприятия и работниците да загубят доходите си, доста се замислям. Например, заради нашата акция в Арат цял месец работниците бяха в принудителен отпуск, защото фабриката им беше затворена. Другият проблем е, че много от големите рекламодатели спират да ни подкрепят, а част от екипа ни предпочете сигурната и добре платена работа в други телевизии".
-Дали производители и вносители са избрали контрастратегии за вдигане на цените?
"Избраха да вдигат цените около и веднага след избори. Тогава медиите са заети с отчитане на резултатите и сформиране на парламента и правителството. Нямат време и място да се занимават с реалните потребности на хората. Също, около военни действия, атентати и трагични инцидентни, при които медиите влизат в извънреден режим и предавания като моето отпадат. Докато нещата стихнат, веригите вече са въвели новите цени. Но няма лошо. Дадоха ни малко време да обмислим нашата следваща стъпка".
- Искали ли са да Ви съдят?
"Юристите на една от фирмите – вносител на стоки, ни изпрати писмо, че ще ни съди. Благодарение на колегите от всички по-големи медии в странта, които го публикуваха с критични коментари за политиката на ръководството ѝ, фирмата сама се отказа от иска си.
Но ми се е случвало и да ме осъдят за четвърт милион шекела, което не е малко. Тогава адвокатите на фирмата се оказаха по-добри от моя, а полицията ме арестува посред нощ, обискира дома ми и конфискува компютъра ми. Но направихме нужния извод и сега с нас работят едни от най-добрите адвокати в страната, при това на доброволни начала".
- Коя е най- успешната Ви акция?
"Тя не беше срещу конкретен икономически субект, а доказваше, че "по равно" означава "несправедливо“. В разгара на Covid кризата, правителството реши да раздаде на всички, които са работили преди пандемията, еднократна помощ от 780 шекела, което е 390 лв. Обърнах се с призив към тези, за които това не е съществена сума, да се откажат от парите - в полза на бедните семейства. Още в първия час събрахме 750 хиляди шекела, а за първия ден почти 1 милион. Общо близо 19 милиона шекела, които разпределиха чрез социалните служби към истински нуждаещите се".
Интервюто можете да чуете от звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..