Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рада Ганкова и Пия Лейно в "Понеделник вечер" за скритата сила на думите и скритите картини на рая

Рада Ганкова
Снимка: Личен архив

Рада Ганкова е български преводач, който живее в Брюксел. Може да се похвали с много интересни срещи, както литературни, така и в практиката си на устен преводач.

Преводачът Рада Ганкова работи като устен преводач, но нейни са преводите и на не една или две интересни книги.

"Преводачеството е призвание. Друг кариерен път не съм си представяла и още от дете съм искала да бъда преводач. Чуждите езици са моето призвание - английски, испански, португалски, френски. С всеки един език правя различни неща.
Според мен преводачът е половината автор на езика, на който превежда", каза в "Понеделник вечер" Рада Ганкова.

По думите й преводачите трябва да са много просветени хора, защото те изковават съвременния български език - тоест как звучи съвременният български език.

Сред авторите, които е превеждала са португалския писател Жоао Пинто Коелю и бразилеца Итамар Виейра Жуниор.

Рада Ганкова е един от най-активните участници в организирането на „Фестивала на българската книга“ в Брюксел. Едно много важно събитие за нашите автори и техните идеи. Ганкова превежда за удоволствие и това не е нейната професия. Затова тя превежда свои любими книги и автори.

Финландската писателка Пия Лейно представи през декември романа си „Раят“ в България по време на Софийския международен литературен фестивал.

Нейната книгата „Раят“, носител на Европейска награда за литература, ни пренася в 2058 година – в една виртуална реалност, отвъд която се крие един разрушен и тъжен свят.

Пия Лейно и Иван Русланов

Пия разказва една много интересна история, за опасността от увеличаващата се зависимост и сила на технологиите. Книгата е носител на европейсик награди, творбите на Пия Лейно са преведени на близо 15 езика.

"Раят според мен е едно доста красиво място, място на медитативно спокойствие, там хората се чувстват добре...Мисля още, че в рая има места като Ввавилонските градини и египетски пейзажи, има и Хелзинки през 30 те години на 21 век.

Раят в моята книга е Хелзинки през 2058, градът е претърпял гражданска война, хората не могат да продължат напред, те се лутат и са депресирани и затова намират за по-лесно да избягат...

В моите книги се опитвам да разбера какво ще се случи в бъдеще и търся начини как да се справим с това бъдеще на технологиите", разаказа в "Понеделник вечер" Пия Лейно.

Тя пише "Раят" 10 години, започва я няколко пъти, докато усети верния пулс.


Още по темите в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55