Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хасан Ефраимов: Усмивката остава там, където човек се е родил

"Повечето разкази, когато съм ги писал, съм плакал"

Хасан Ефраимов
Снимка: Мая Щърбанова

Тази вечер е премиерата на новия спектакъл на "Нов градски театър НДК" в София. Авторската постановка "Джанки в Манхатън" е дело на Илиян Стоилов и е създадена по едноименния разказ на Хасан Ефраимов. В спектакъла участват актьорите Елена Грозданова, Ивона Желева и Петя Каменова. Темите, около които е построен сценарият, са за далечния голям свят и родното малко село, за тъгата по корените, за преплитането на сън и реалност. 

Разказа си "Джанки в Манхатън" Ефраимов пише в една лятна августовска нощ на 2017 година.  

"Като го публикувах, призори беше, заспах и се събудих чак привечер. Имаше хиляди споделяния, хиляди коментари. Оказа се, че е видян от над 600 000 българи, изключително голям брой за малък език като нашия", споделя авторът пред БНР.

Именно този разказ, който по думите на Хасан Ефраимов докосва все повече души, защото засяга темата за емиграцията, получава възможността да заживее за втори път на театралната сцена. За първи път сюжетът се появява в моноспектакъла "Джанки в Манхатън" на Драматичния театър "Йордан Йовков" в Добрич, в изпълнение на актьора Красимир Демиров. 

"Оставих на режисьора пълното право да интерпретира нещата по свой начин. Едно е писаното слово, съвсем друго е да се играе на театър", казва преди днешната премиера Хасан Ефраимов.

В спектакъла са включени и диалози от други творби на Хасан Ефраимов, предоставени на режисьора.

"Имаше на разположение 500 разказа. "Джанки в Манхатън" не е отделен разказ – това е предпоследна част на повестта "Караконджул".

"Моята усмивка я загубих в Делиормана, остана в моето детство. Усмивката остава винаги там, където се е родил човек. После и да се усмихва, усмивките са фалшиви, не са истински. Най-хубави са усмивките в детството."

Много многоточия авторът е използвал, за да може читателят "да си включи въображението, да има време да си поеме дъх и да си пресъздаде образите по негов си начин".

"Повечето разкази, когато съм ги писал, съм плакал. Те са най-стойностните ми разкази."

Стойностните разкази, според Хасан Ефраимов, са онези, в които има засегнати общочовешки ценности, защото успяват да докоснат и най-тънките струни на душата на читателя. 

Хасан Ефраимов

Хасан Ефраимов е роден през 1966 година в шуменското село Трем, завършва Медицинския университет във Варна, специализира акушерство и гинекология в София. От години живее и работи по професията си в Добрич, а междувременно успява да напише и поредица от книги – романа „Метаморфоза“, трилогията за Делиормана "Дервишки караконджул", "Събирачът на болка“, "Шейтаните от тавана на гара Хитрино“ и други. 

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27