Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хасан Ефраимов: Усмивката остава там, където човек се е родил

"Повечето разкази, когато съм ги писал, съм плакал"

Хасан Ефраимов
Снимка: Мая Щърбанова

Тази вечер е премиерата на новия спектакъл на "Нов градски театър НДК" в София. Авторската постановка "Джанки в Манхатън" е дело на Илиян Стоилов и е създадена по едноименния разказ на Хасан Ефраимов. В спектакъла участват актьорите Елена Грозданова, Ивона Желева и Петя Каменова. Темите, около които е построен сценарият, са за далечния голям свят и родното малко село, за тъгата по корените, за преплитането на сън и реалност. 

Разказа си "Джанки в Манхатън" Ефраимов пише в една лятна августовска нощ на 2017 година.  

"Като го публикувах, призори беше, заспах и се събудих чак привечер. Имаше хиляди споделяния, хиляди коментари. Оказа се, че е видян от над 600 000 българи, изключително голям брой за малък език като нашия", споделя авторът пред БНР.

Именно този разказ, който по думите на Хасан Ефраимов докосва все повече души, защото засяга темата за емиграцията, получава възможността да заживее за втори път на театралната сцена. За първи път сюжетът се появява в моноспектакъла "Джанки в Манхатън" на Драматичния театър "Йордан Йовков" в Добрич, в изпълнение на актьора Красимир Демиров. 

"Оставих на режисьора пълното право да интерпретира нещата по свой начин. Едно е писаното слово, съвсем друго е да се играе на театър", казва преди днешната премиера Хасан Ефраимов.

В спектакъла са включени и диалози от други творби на Хасан Ефраимов, предоставени на режисьора.

"Имаше на разположение 500 разказа. "Джанки в Манхатън" не е отделен разказ – това е предпоследна част на повестта "Караконджул".

"Моята усмивка я загубих в Делиормана, остана в моето детство. Усмивката остава винаги там, където се е родил човек. После и да се усмихва, усмивките са фалшиви, не са истински. Най-хубави са усмивките в детството."

Много многоточия авторът е използвал, за да може читателят "да си включи въображението, да има време да си поеме дъх и да си пресъздаде образите по негов си начин".

"Повечето разкази, когато съм ги писал, съм плакал. Те са най-стойностните ми разкази."

Стойностните разкази, според Хасан Ефраимов, са онези, в които има засегнати общочовешки ценности, защото успяват да докоснат и най-тънките струни на душата на читателя. 

Хасан Ефраимов

Хасан Ефраимов е роден през 1966 година в шуменското село Трем, завършва Медицинския университет във Варна, специализира акушерство и гинекология в София. От години живее и работи по професията си в Добрич, а междувременно успява да напише и поредица от книги – романа „Метаморфоза“, трилогията за Делиормана "Дервишки караконджул", "Събирачът на болка“, "Шейтаните от тавана на гара Хитрино“ и други. 

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05